Bilgisayarınıza iPhone veya Android’den Erişmek için ‘Chrome Uzaktan Masaüstü’nü kullanma

Bilgisayarınıza akıllı telefonunuzla veya başka bir PC ile uzaktan erişmeyi hiç denediniz mi? Bilgisayarınıza farklı bir yerden erişmek için pahalı uygulamaları kullanmakla hiç uğraştınız mı? Google’ın, internet üzerinden bir bilgisayara herkesin erişmesine izin veren ücretsiz bir çapraz platform uygulaması olduğunu bilmekten mutluluk duyacaksınız.

Google’ın Chrome Remote Desktop’ı, Windows, Mac, Linux ve Android ve iOS gibi mobil işletim sistemlerini destekleyen ücretsiz bir uygulamadır. Chrome Remote Desktop’ın yardımıyla, bilgisayarınıza internete erişilebilen herhangi bir alandan, yapılandırılmış cihazlardan uzaktan erişebilirsiniz.

Bilgisayarınızda ‘Chrome Uzaktan Masaüstü’ Nasıl Kurulur

Mac, Windows veya Linux makinesi olsun, bilgisayarınızda Chrome’u açın, önemli değil. Ardından adres çubuğuna remotedesktop.google.com/access yazın ve bağlantıyı açın.

‘Uzaktan erişimi ayarla’ etiketli kartı bulun ve kartın içindeki mavi indirme simgesine  tıklayın .

Chrome’unuza ‘Chrome Uzaktan Masaüstü’ uzantısını eklemeniz için ayrı bir pencere açılacaktır. ‘Chrome’a ​​Ekle’ düğmesine tıklayın.

‘Chrome Remote Desktop’ uzantısının bilgisayarınızda kullanacağı tüm izinleri size bildirmek için ekranda bir açılır pencere gösterilecektir. Devam etmek için “Uzantı ekle” düğmesini tıklayın.

Chrome tarayıcınıza ‘Chrome Uzaktan Masaüstü’ uzantısı yüklendikten sonra, uzantının konumunu size bildirmesi için bir açılır bildirim göreceksiniz. Bildirim açılır penceresini güvenle kapatabilirsiniz.

‘Chrome Remote Desktop’ web sitesi ayrıca ‘chromeremotedesktophost.msi’ adlı bir masaüstü uygulaması yükleyici dosyasını indirmeyi deneyecek, indirmeye izin verdiğinizden emin olun. İndirmeyi ‘tutmak’ veya ‘silmek’ istemi alırsanız, ‘Sakla’ düğmesine tıkladığınızdan emin olun.

Chrome, masaüstü uygulama dosyasını indirmeyi tamamladıktan sonra, uygulamayı bilgisayarınıza yüklemeniz istenir. “Kabul et ve yükle” düğmesini tıklayın.

Chrome’un indirilen dosyayı açmasına izin vermeniz istenirse, “Evet” düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

 

Programın yüklenmesi sırasında, yükleyiciye yönetici ayrıcalıkları vermeniz istenebilir. Yapın yoksa kurulum tamamlanmayacaktır.

Son olarak, ‘Chrome Uzaktan Masaüstü’ web sitesinde, bilgisayarın adını girmeniz istenecektir. Varsayılan olarak, bilgisayarınızın adını seçer, ancak istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bir isim seçmeyi bitirdiğinizde ‘İleri’ düğmesine basın.

Sonraki ekranda bir PIN ayarlayın. Bu PIN, bu bilgisayara uzak bağlantıları yetkilendirmek için kullanılacaktır, bu nedenle güçlü bir PIN ayarladığınızdan emin olun. Güvenli bir PIN kodu girdikten sonra, ‘Başlat’ düğmesine tıklayın.

Başlaması birkaç saniye sürebilir ve bilgisayarınız uzaktan erişime hazır olacaktır.

Telefondan ‘Chrome Uzaktan Masaüstü’ne Nasıl Erişilir

Bilgisayarınıza iPhone veya Android cihazınızdan uzaktan erişmek için, aşağıdaki ilgili indirme bağlantılarından telefonunuza ‘Chrome Remote Desktop’ uygulamasını yüklemeniz gerekir.

App Store’da görüntüle

Google Play’de görüntüleyin

Uygulamayı yükledikten sonra, telefonunuzda açın ve PC’nizde ‘Chrome Uzaktan Masaüstü’nü kurmak için kullandığınız aynı Google hesabını kullanarak oturum açın.

Oturum açtıktan sonra uygulama, tüm cihazlarınızı uygulamanın ana ekranındaki “Uzak cihazlar” bölümünde cihazın “Çevrimiçi” veya “Çevrimdışı” durumuyla birlikte gösterecektir.

Uygulamayı kullanarak uzak bir oturum başlatmak için, uygulamanın ana ekranından erişmek istediğiniz cihaza dokunun.

Uygulama, seçilen cihazla bir bağlantı kurmaya çalışır, başarılı olursa, bağlantıya yetki vermek için PIN kodunu girmeniz istenir.

Bilgisayarınızda ‘Chrome Uzaktan Masaüstü’nü kurarken belirlediğiniz PIN kodunu girin ve’ bağlan ‘düğmesine basın. Ayrıca (isteğe bağlı olarak) telefonunuzdaki PIN’i hatırlamayı / kaydetmeyi seçersiniz, böylece bilgisayarınıza her erişmek istediğinizde onu delmek zorunda kalmazsınız.

Voilà! Bilgisayarınıza artık internet üzerinden iPhone veya Android cihazınızdan tam olarak erişilebilir.

Uzaktan erişilirken, bilgisayarda bir komut istemi gösterilecek ve böylece (herhangi birisinin bilgisayarı kullanması durumunda) ekranın paylaşıldığını bilecektir.

Telefonunuzda, bilgisayarınızı dokunmatik ekran üzerinden kullanmayı kolaylaştırmak için çeşitli ‘Chrome Uzaktan Masaüstü’ uygulama tekliflerine erişmek için cihazın sol alt köşesindeki menü düğmesini kullanabilirsiniz.

Uzaktaki bilgisayarın ekranına metin girmek için telefonunuzun klavyesini kullanmak için uygulamanın menüsünden ‘Klavyeyi göster’ seçeneğini kullanabilirsiniz.

Uygulamanın ayarı, ekranla ilgili sorun yaşamanız durumunda çözünürlüğü ayarlamanıza olanak tanır. Bilgisayarı ‘Dokunmatik modda’ veya ‘İzleme paneli modunda’ (fare imleci ile) kullanmak isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. ‘Dokunma modu’ elbette kullanışlı olsa da, İzleme Dörtgeni modunda fare işaretçisi ile daha iyi çalışan bazı arayüzler vardır.

Hatta uygulamanın ayarlarından ‘PrtScn Gönder’ komutu göndererek uygulamayı kullanarak uzaktan erişirken bilgisayarınızda bir ekran görüntüsü bile alabilirsiniz. Bilgisayarınızın donması durumunda ‘Ctrl-Alt-Del Gönder’ komutu da vardır.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir