Apple Care + kapsamında iPhone Hırsızlığı ve Kaybı iddiasında bulunma

İPhone XS ve XS Max'in piyasaya sürülmesiyle Apple, AppleCare + ile yeni bir Hırsızlık ve Kayıp koruma planını da tanıttı. Abone olduysanız ve iPhone'unuz kaybolduysa veya çalındıysa, kendinize yeni bir iPhone almak için hak talebinde bulunabilirsiniz.

Hırsızlık ve Kayıp için bir hak talebinde bulunursanız ve talep geçerse, Apple'dan yeni bir iPhone almak için aşağıdaki ücretlere tabi olursunuz.

AppleCare + Theft and Loss muafiyetleri

Hırsızlık ve Kayıp için bir talepte bulunun

  1. Support.apple.com/iphone/theft-loss-claims adresine gidin.
  2. Talebinizi başlatmak için Oturum aç'ı tıklayın.
  3. İPhone'unuzdaki ve AppleCare + Hırsızlık ve Kayıp koruma planını almak için kullandığınız Apple Kimliğini kullanarak giriş yapın.
  4. Ekranda gösterilen kapsanan cihazlar listesinden kaybolan / çalınan iPhone'unuzu seçin ve prosedürün geri kalanını izleyin.

Giriş yaptıktan sonra kapsam dahilindeki herhangi bir cihaz bulamadık ekranını görürseniz, Hırsızlık ve Kayıp koruma planına sahip AppleCare + cihazınızın süresi dolmuştur veya yanlış Apple Kimliğini kullanıyorsunuzdur.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir