Zoom Dikkat İzleme Nasıl Çalışır?

Zoom, toplantı sahiplerinin ve ortak sahiplerinin (co host) bir toplantıda katılımcıların dikkatini takip etmesini sağlayan gizli bir özelliğe sahiptir. Video konferans yazılımı, patronların bir çalışanın toplantıda neyin tartışıldığına dikkat etmediğini bilmesine yardımcı olur.

Ancak, bunu bir gizlilik ihlali olarak gören kullanıcılar, Zoom, devam eden bir Zoom toplantısına dikkat edip etmediklerini bilmek için bir kullanıcının bilgisayarında hangi programları çalıştırdığını aktif olarak izleyip izlemediğini soruyor. Açıklayalım.

Zoom Attention Tracking Nasıl Çalışır?

İlk önce bunu kafanızdan çıkarın. Zoom, bir toplantıda katılımcıların dikkatini bilmek için bilgisayardaki diğer programları izlemez. Kullanıcının Zoom’un toplantı penceresini açık ve aktif olmasına bakılmaksızın oldukça basit bir yöntem kullanır.

Zoom’un dikkat takibi yalnızca bir toplantıdaki bir kişi ekranı paylaştığında çalışır . Toplantıyı Yakınlaştır penceresi simge durumuna küçültüldüğünde veya toplantıdaki bir kişi ekranı paylaşırken bir katılımcının bilgisayar ekranındaki etkin pencere 30 saniyeden fazla olmadığında, yazılım katılımcıyı ekranın solunda gri bir simgeyle işaretleyecektir. ‘Katılımcılar’ listesindeki kişinin adı.

Dikkat İzleme Sınırlamaları

Zoomda Dikkat İzleme, yalnızca Masaüstü ve Mobil uygulamalarla sınırlıdır. Web’deki bir Zoom toplantısına katılıyorsanız, yazılım dikkatinizi izleyemez.

Ayrıca, katılımcıların Zoom Toplantı sahibi tarafından izlenebilmesi için masaüstü ve mobil uygulamaların Zoom 4.0 veya üzeri sürümüne sahip olması gerekir.

Dikkat İzleme ne işe yarar?

Gerçek dünyadaki bir ofis toplantı odasında sunum yaparken, dikkat edip etmediklerini anlamak için masadaki herkesin yüzlerini görebilirsiniz. Ancak Zoom toplantısı gibi sanal bir toplantı odasında, herkesin dikkatini verdiğini bilmek için bir tür mekanizmaya ihtiyacınız var.

Zoom’un dikkat izleme özelliği toplantı sahibine, katılımcıların toplantıda devam eden bir sunuma dikkat edip etmediklerini bilme yeteneği sağlar. Bu nedenle, dikkat izleme, birinin bir Zoom toplantısında ekranını paylaşmasıyla sınırlıdır.

Dikkat Takibinin Etkin olup olmadığını kontrol edebilir misiniz?

Ne yazık ki hayır!

Bir toplantının katılımcıları, Zoom toplantısında Dikkat İzleme’nin etkin olup olmadığını bilemez. Ve Zoom’un katılımcıların mahremiyetini ihlal etmesi meselesinin tamamı bu.

Zoom’un katılımcıların daha dikkatli olabilmeleri için dikkat takibinin etkin olup olmadığını görmelerine izin vermesini diliyoruz.

Ayrıca, gerçek dünyadaki herhangi bir toplantı odası gibi doğal olmalıdır. Toplantı odasındaki herkes, toplantı sahibi, konuşmacı ve katılımcılar kimin ilgilendiğini görebilmelidir.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir