Windows 11’de Active Directory Nasıl Etkinleştirilir

Ayarlar uygulaması, PowerShell veya Komut İstemi ile Windows 11’de ADUC’yi etkinleştirmek için adım adım kılavuz.

Windows’un varsayılan yüklemesi, Active Directory Kullanıcılarını ve Bilgisayarlarını içermez; bunun yerine, Windows’ta ayrıca indirmeniz gereken isteğe bağlı bir özellik olarak mevcuttur.

Windows’ta Active Directory nedir?

Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarı esas olarak nesneleri, insanları, bilgisayarları, organizasyon birimlerini ve bunların her bir özelliğini yönetmek için kullanılır. Kuruluşlardaki BT yöneticilerinin, daha sonra kuruluşun diğer kullanıcılarıyla paylaşılabilen ve ayrıcalıklarına bağlı olarak içeriğe seçici erişim sağlayan depolama havuzlarını merkezileştirmelerine yardımcı olur.

Merkezi depolamanın yanı sıra, hak yönetimi, yönetici ayrıcalıkları ve hatta kullanıcı yapılandırmaları, Active Directory Grup İlkesi kullanılarak merkezi olarak kontrol edilebilir.

Active Directory’ye sahip olmanın en büyük yararlarından biri, aracın tek bir oturum açma özelliği sağlamasıdır. Bu, kullanıcının içeriğe erişmek istediği her seferde kimlik doğrulaması yapması gerekmediği anlamına gelir.

Ayrıca Active Directory hizmetinin yalnızca Microsoft sistemlerinde ve yalnızca Windows işletim sistemlerinin profesyonel veya sunucu sürümlerinde kullanılabildiğini belirtmekte fayda var.

Sisteminizde Active Directory hizmetlerini etkinleştirmenin birden çok yolu vardır, Ayarlar uygulamasındaki GUI yolunu kullanabilir veya PowerShell’i kullanarak etkinleştirebilir veya Komut İstemini kullanabilirsiniz.

Windows 11’de Ayarlar Uygulamasından Active Directory’yi Etkinleştirin

Active Directory, Ayarlar uygulamasındaki isteğe bağlı özellikler bölümü aracılığıyla kolayca etkinleştirilebilir.

Bunu yapmak için önce Başlat Menüsüne gidin ve ‘Sabitlenmiş uygulamalar’ bölümünün altında bulunan ‘Ayarlar’ kutucuğunu tıklayın. Aksi takdirde, arama yapmak için menüye Ayarlar yazın.

Bundan sonra, Ayarlar penceresinde, devam etmek için sol kenar çubuğunda bulunan ‘Uygulamalar’ sekmesine tıklayın.

Ardından, devam etmek için pencerenin sağ bölümünden ‘Opsiyonel özellikler’ kutucuğunu bulun ve tıklayın.

Bir sonraki ekranda, ‘İsteğe bağlı bir özellik ekle’ kutucuğunu bulun ve ekranın en sağ köşesinde bulunan ‘Özellikleri görüntüle’ düğmesini tıklayın. Bu, ekranınızda ayrı bir pencere açacaktır.

Ardından, ‘İsteğe bağlı bir özellik ekle’ penceresinde, Active Directoryaracı bulmak için pencerede bulunan arama çubuğuna yazın. Arama sonuçlarından ‘RSAT: Active Directory Etki Alanı Hizmetleri ve Hafif Dizin Hizmetleri’ni bulun ve seçeneğin ardından onay kutusuna tıklayın. Bundan sonra, devam etmek için bindirme penceresinin altında bulunan ‘İleri’ düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda, kurulumu başlatmak için pencerede bulunan ‘Yükle’ düğmesine tıklayın.

Hizmetleri sisteminize kurmak birkaç dakika sürebilir, işlem bitene kadar bekleyin.

Başarıyla yüklendikten sonra Başlat Menüsüne gidin ve bir arama yapmak için Windows Araçları yazın. Ardından, açmak için arama sonuçlarından ‘Windows Araçları’ kutucuğuna tıklayın.

Şimdi, Windows Araçları penceresinde, sunucunuza bağlı cihazları açmak ve yönetmek için ‘Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları’ kutucuğunu bulun ve çift tıklayın.

PowerShell Kullanarak Active Directory’yi Etkinleştirin

Rutininiz genellikle Powershell veya Windows Terminali etrafında dönüyorsa, bu yolu Ayarlar yolundan çok daha rahat bulabilirsiniz.

ADUC’yi bu şekilde etkinleştirmek için önce Başlat Menüsüne gidin ve uygulamayı aramak için Terminal yazın. Ardından arama sonuçlarından ‘Terminal’ kutucuğuna sağ tıklayın ve devam etmek için ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini seçin.

Şimdi, ekranınızda bir UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) penceresi görünecektir. Bir yönetici hesabından oturum açmadıysanız, birinin kimlik bilgilerini girin. Aksi takdirde, devam etmek için ‘Evet’ düğmesine tıklayın.

Terminal penceresinde, aşağıdaki komutu yazın veya kopyala+yapıştır Enter yapın ve kurulum işlemini başlatmak için klavyenize basın.

Not: Bu, bilgisayarınıza işlevsellik eklemek için aktif bir internet bağlantınızın olmasını gerektirir.

Add-WindowsCapability -Online -Name "Rsat.ActiveDirectory.DS-LDS.Tools"

Kurulum işlemini ekranınızdan takip edebilmelisiniz, işlem tamamlanana kadar bekleyin. Yüklendikten sonra PowerShell penceresini güvenle kapatabilirsiniz.

Başarıyla yüklendikten sonra Başlat Menüsüne gidin ve bir arama yapmak için Windows Araçları yazın. Ardından, açmak için arama sonuçlarından ‘Windows Araçları’ kutucuğuna tıklayın.

Bundan sonra, ‘Windows Araçları’ penceresinde, açmak için ‘Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları’ kutucuğunu bulun ve çift tıklayın.

Active Directory’yi Etkinleştirmek için Komut İstemi’ni kullanın

Komut İstemi’ni PowerShell veya GUI yolundan daha çok tercih ediyorsanız, bu yöntem size en uygunudur.

Active Directory’yi bu şekilde etkinleştirmek için önce Başlat Menüsüne gidin ve bir arama yapmak için cmd yazın. Ardından, ‘Komut İstemi’ kutucuğuna sağ tıklayın ve ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini seçmek için tıklayın.

Şimdi, ekranınızda bir UAC ekranı görünecektir. Bir yönetici hesabıyla oturum açmadıysanız, birinin kimlik bilgilerini girin. Aksi takdirde, devam etmek için ‘Evet’ düğmesine tıklayın.

Bundan sonra, Komut İstemi penceresinde, aşağıdaki komutu yazın veya kopyala+yapıştır Enteryapın ve komutu çalıştırmak ve ADUC’yi sisteminize kurmak için klavyenize basın.

DISM.exe /Online /Get-CapabilityInfo /CapabilityName:Rsat.ActiveDirectory.DS-LDS.Tools~~~~0.0.1.0

Başarılı bir şekilde kurulduktan sonra Başlat Menüsüne gidin ve Windows Toolsbir arama yapmak için menüye yazın. Ardından, açmak için arama sonuçlarından ‘Windows Araçları’ kutucuğuna tıklayın.

Şimdi, ‘Windows Araçları’ penceresinde, açmak için ‘Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları’ kutucuğunu bulun ve çift tıklayın.

Yukarıda belirtilen yöntemleri kullanarak Windows 11 PC’nizde Active Directory’yi etkinleştirebilir ve tüm kullanıcıları merkezi olarak yönetebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Mouse Lagging Issues in Windows 11

Windows 11’de Fare Gecikmesi Sorunları Nasıl Düzeltilir

Windows 11 PC'nizdeki bu can sıkıcı hatadan kurtulmanıza yardımcı olacak kolay düzeltmeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir