Screencastify kullanılarak Google Meet nasıl kaydedilir?

COVID-19’un yayılmasından bu yana yaşam tarzlarımız değişti. Evlerimizin içinde olmak zorundayız. Toplantılar yapmak, çevrimiçi dersler almak, bir iş anlaşmasını sonuçlandırmak, tüm bu görevlerin COVID öncesi dönemde tercih edilen yüz yüze toplantılara kıyasla sanal görüşmeler üzerinden yapılması gerekiyor. Ancak, günler önce planlanmış bir toplantı için uygun olamayacağınız zamanlar vardır. Ama ya birisi daha sonra görüntülenebilecek sanal […]

COVID-19’un yayılmasından bu yana yaşam tarzlarımız değişti. Evlerimizin içinde olmak zorundayız. Toplantılar yapmak, çevrimiçi dersler almak, bir iş anlaşmasını sonuçlandırmak, tüm bu görevlerin COVID öncesi dönemde tercih edilen yüz yüze toplantılara kıyasla sanal görüşmeler üzerinden yapılması gerekiyor.

Ancak, günler önce planlanmış bir toplantı için uygun olamayacağınız zamanlar vardır. Ama ya birisi daha sonra görüntülenebilecek sanal oturumu sizin için kaydederse. Çok yardımcı olur, değil mi?

Bir video kayıt yazılımı olan Screencastify, çevrimiçi toplantılarınızı kaydetmede faydalı olabilir. Videolarını kaydetmek, düzenlemek ve paylaşmak için 12 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan video kayıt yazılımı, önemli sanal toplantıları kaydetmek için kullanılabilir. Ayrıca, yazılım Zoom, Google Meet, Skype, Microsoft Teams gibi neredeyse tüm video konferans uygulamalarıyla iyi çalışır.

Google Meet’te sanal bir ekip toplantısı düzenlediğiniz ancak başaramadığınız zorlu bir durumdaysanız? O zaman yapmanız gereken tek şey oturumu kaydetmek ve daha sonra görüntülemek. Aşağıda, Google Meet oturumlarınızı kaydetmek ve bir toplantıda tartışılan önemli ayrıntıları hiçbir zaman kaçırmamak için Screencastify’ı kullanmanın ayrıntılı bir adım adım kılavuzu bulunmaktadır.

Screencastify Uzantısı Nasıl İndirilir ve Kurulur

Google Meet oturumunuzu Screencastify aracılığıyla kaydetmenin iki yolu vardır: tarayıcı modu ve masaüstü uygulaması modu . Her iki yol da oldukça benzer ve uygulanması kolaydır. Bu kılavuzda, tarayıcı modu aracılığıyla Screencastify aracılığıyla Google Meet oturumunu nasıl kaydedeceğimize bakacağız.

Başlamak için, önce Chrome Web Mağazası’nda ücretsiz olarak bulunan Screencastify chrome uzantısını indirmeniz gerekir. Mağazada ‘Screenscastify’ araması yapabilir veya aşağıdaki butona tıklayarak doğrudan mağazadaki uzantı listesine ulaşabilir ve onu yükleyebilirsiniz.

Screencastify Chrome Uzantısını İndirin

Uzantıyı tarayıcınıza yüklemek için Chrome Web Mağazası’nda bulunan ‘Chrome’a ​​Ekle’ düğmesini tıklayın.

Uzantıyı yüklemeyi onaylamak için izninizi isteyen yeni bir açılır pencere gösterilecektir. Onaylamak için ‘Uzantı Ekle’ düğmesine tıklayın.

Screencastify uzantısı yüklendikten sonra Chrome’da adres çubuğunun yanındaki uzantılar bölümünde görünecektir.

Ardından, Chrome’da yeni bir sekmede ‘Screencastify Kurulumu’ ekranını açmak için uzantı simgesine tıklayın. Ardından, önce Google hesabınızla oturum açarak kurulum işlemine devam edin. “Google ile Oturum Aç” düğmesini tıklayın.

💡 İpucu

Google hesabınızı kullanarak imzalarken, lütfen “Videoları Google Drive’a otomatik olarak kaydet” seçeneğinin açık olduğundan emin olun. Seçenek açık değilse, bunu yaptığınızdan emin olun.

Sonraki adımda, Sisteminizde Kamera, Mikrofon ve ‘Çizim ve Ek Açıklama Araçlarını’ kullanmak için Screencastify izinlerini verin. Tüm bu seçenekler için onay kutularının işaretlendiğinden emin olun ve ardından ‘İleri’ düğmesine basın.

Screencastify uzantısı, “Ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki tüm verilerinizi okuyup değiştirmesine” izin vermek isteyip istemediğinizi onaylayacaktır. Onaylamak için ‘İzin Ver’e tıklayın.

Screencastify kurulumu tamamlandıktan sonra, uzantıyı kullanarak Google Meet toplantılarınızı kaydetmeye başlayabilirsiniz.

Google Meet’i Kaydetmek İçin Screencastify Nasıl Kullanılır?

Devam eden bir Google Meet oturumunda, araç çubuğundaki Screencastify simgesini tıklayın.

Tarayıcınızdaki sekmelerden birinde açılan Google Meet oturumunu kaydetmeye başlamak için ihtiyacınız olan tüm seçenekleri içeren bir pop-up pencere açılacaktır. Screencastify pop-up penceresinde, başlamak için ‘Tarayıcı Sekmesi’ seçeneğini tıklayın.

‘Mikrofon’ seçeneğinin etkinleştirildiğinden ve doğru cihazın seçildiğinden emin olun.

💡 İpucu

Harici bir mikrofon kullanmıyorsanız, lütfen Mikrofon düğmesinin yanında görünen açılır çubuktan Varsayılan seçeneğini seçtiğinizden emin olun.

Ardından, ‘Daha Fazla Seçenek Göster’ satırına tıklayarak ek ayarlara erişin.

Gelişmiş seçenekler altında, ‘Sekme Sesi’ geçişinin etkinleştirildiğinden emin olun. Bu, Google Meet’teki diğer katılımcıların da ses kaydını sağlayacaktır. 

Son olarak, Google Meet’inizi kaydetmeye başlamak için ‘Kaydet’ düğmesine tıklayın.

Ekranda bir geri sayım sayacı görünür ve bundan sonra Screencastify Google Meet’inizin gerçekleşmekte olduğu o anda açık olan Chrome sekmesini kaydetmeye başlar.

Varsayılan olarak, Screencastify ekranın sol alt köşesinde bir yer paylaşımlı kayıt kontrol çubuğu gösterecektir. Alternatif olarak, kayıt açıkken uzantı simgesine tıklayarak da kayıt kontrollerine erişebilirsiniz.

Screencastify’ın kaydetmesini durdurmak için, kayıt kontrolleri çubuğundaki ‘Durdur’ düğmesine (kare simge) tıklayın.

Screencastify, kaydı görüntüleyebileceğiniz yeni bir sekmede açar ve hatta kaydedilen Google Meet klibini paylaşmadan veya indirmeden önce onu keser.

Kaydı indirmek için , kayıt ön izleme ekranının sol panelindeki ‘İndir’ seçeneğine tıklayın.

Varsayılan kayıtlara göre webmformatta ekran kaydı yapın . Genişletilmiş menüden ‘İndir’ düğmesine tıkladığınızda, kaydı webmtüm medya oynatıcılarda görüntülenemeyebilecek bir formatta indirecektir .

Kaydı herhangi bir cihazda ve medya oynatıcıda görüntüleyebileceğinizden emin olmak için, indirme düğmesinin altındaki ‘MP4 Olarak Dışa Aktar’ seçeneğini tıklayın.

Ardından, uzantının kaydı bir .mp4 dosyasına dönüştürmesine izin verin. Tamamlandığında, ekranın sağ alt köşesinde ‘MP4 İndir’ düğmesini göreceksiniz. Google Meet kaydını herhangi bir cihazda görüntüleyebileceğiniz bir MP4 dosyasına kaydetmek için üzerine tıklayın.

Screencastify ayrıca kaydınızı Google Drive’a kaydeder. Herhangi biriyle paylaşmak istiyorsanız, kaydı herkesle kolayca paylaşmak için Google Drive’ınızdaki Sürücüm »Screencastify klasörüne gidin.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top