Mac'te SMC ve NVRAM Nasıl Sıfırlanır

Yavaş hız, Klavye arka ışığı veya İzleme Dörtgeni çalışmıyor, Wi-Fi bağlanmıyor, önyükleme sırasında soru işareti gibi Mac sorunlarını düzeltin.

Mac’iniz görünürde bir sebep olmadan olağandışı davranıyor mu? Klavye arka ışığının çalışmaması veya ses seviyesinin değişmemesi veya hatalı ekran çözünürlüğü veya genel olarak yavaş performans ve benzeri sorunlar gibi sorunlar mı var?

Evetse, Mac cihazınızdaki SMC’yi (Sistem yönetimi denetleyicisi) veya NVRAM’ı (Geçici Olmayan rasgele erişim belleği) denemek ve sıfırlamak isteyebilirsiniz.

Mac’te SMC nedir?

Sistem Yönetim Denetleyicisi, SMC, tüm Intel destekli Mac cihazlarında güç dağıtımını kontrol eden bir çiptir.

SMC yongası, bilgisayarı açma / kapama, klavye arka ışığını değiştirme, CPU soğutma fanı hızını kontrol etme ve çok daha fazlası gibi işlevleri kontrol etmekten sorumludur.

SMC’yi ne zaman sıfırlamalısınız?

Aşağıda listelenenlere benzer sorunlar yaşıyorsanız, SMC’yi sıfırlamanız gerekebilir.

Sahip olduğunuz Mac’in türüne bağlı olarak SMC’yi sıfırlamanın birkaç farklı yolu vardır.

Apple T2 Chip cihazlarında SMC nasıl sıfırlanır

Bir MacBook’ta SMC’yi Apple T2 Güvenlik Yongası ile sıfırlamak için (2018 veya sonrası modeller). Sol üst köşedeki Apple menüsünü tıklayıp ‘Kapat’ı seçerek Mac’inizi kapatın.

Güç düğmesini 10 saniye basılı tutun, ardından düğmeyi bırakın. Birkaç saniye bekleyin, ardından Mac’inizi açmak için güç düğmesine basın.

Bu sorunu çözmezse. Mac’inizi kapatın ve sağ Shift tuşu + sol Seçenek tuşu + sol Kontrol tuşunu 7 saniye basılı tutun, ardından güç düğmesini de basılı tutun. Dört tuşu da 7 saniye daha basılı tutun, ardından bırakın. Birkaç saniye bekleyin, ardından Mac’inizi açmak için güç düğmesine basın.

Eski Mac cihazlarında SMC nasıl sıfırlanır

Apple T2 Güvenlik Yongası (çoğunlukla 2018 öncesi modeller) olmayan Mac aygıtlarında SMC’yi Sıfırlamak için, Mac’inizi kapatın ve klavyenin sol tarafındaki Shift + Control + Option tuşlarını basılı tutun, ayrıca güç düğmesine basın ve tüm 10 saniye boyunca birlikte tuşlara basın.

Bundan sonra, tüm tuşları serbest bırakın ve ardından Mac’inizi açmak için güç düğmesine basın.

Mac’te NVRAM nedir?

Macbook’unuzun hafızasına neyin güç verdiğini hiç merak ettiniz mi? Pili tamamen boşalttığınızda veya hatta pili cihazdan çıkardığınızda tarih ve saati nasıl takip eder? Eh, NVRAM (Kalıcı Rasgele Erişim Belleği) ve ona güç sağlamak için (ikinci) küçük bir pil ile elde edilir. NVRAM, tarih ve saat, ses seviyesi, ekran çözünürlüğü, başlangıç diski ve daha fazlası gibi Mac ayarlarınızı depolar.

NVRAM’ı Ne Zaman Sıfırlamalısınız?

NVRAM ile ilgili sorunlar genellikle yazılımla ilgilidir. Aşağıda belirtilen sorunlardan herhangi biriyle karşılaştığınızda NVRAM sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Mac’te NVRAM Nasıl Sıfırlanır

Mac’inizi kapatın, ardından açın ve hemen Option + Command + P + R tuşlarını yaklaşık 20 saniye basılı tutun ve bırakın.

Başlangıç zili çalan Mac’lerde (2016 başı ve öncesi), ikinci başlangıç zilinden sonra tuşları bırakabilirsiniz.

Apple T2 Güvenlik Çipine sahip Mac’lerde, Apple logosu ikinci kez görünüp kaybolduktan sonra anahtarları bırakabilirsiniz.

Bu kadar. NVRAM’ı sıfırlamanın, Mac’inizde karşılaştığınız sorunları çözeceğini umuyoruz.

Check Also

macOS Ventura ile Mac’te Mail uygulamasında bir E-posta Nasıl Planlanır

Bir daha asla yanlış zamanda e-posta göndermeyin! Mac’teki Mail uygulaması, rakipleriyle karşılaştırıldığında şimdiye kadar çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.