iOS 17’de ‘iPhone Çok Yakın’ Ekran Mesafesi Uyarısını Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

iOS 17'de 'iPhone Çok Yakın' Ekran Mesafesi Uyarısını Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma nasıl yapılır rehberini inceleyebilirsiniz.

Her bahar mevsiminde, Apple’ın WWDC’yi (Dünya Çapında Geliştirici Konferansı) duyurusu gelir ve yılın ilerleyen zamanlarında piyasaya sürülmesi planlanan en yeni işletim sistemlerini ve gadget’ları duyurur.

Önemli kullanıcı arayüzü ve arka plan güncellemelerinin yanı sıra, küçük ama kullanışlı güncellemeler de sunar ve ‘iPhone çok yakın’ ekran uyarısı bunlardan biridir.

Bu özellik, ekranı uzun bir süre çok yakın bir mesafeden görüntülüyorsanız sizi uyarır. Apple, çocuklarda miyopi gelişme riskini azalttığını söylüyor.

Ancak, sizin veya küçüklerinizin iPhone’larında seçeneği etkinleştirmeden veya devre dışı bırakmadan önce, özelliği ayrıntılı olarak anlamak daha iyidir.

‘Ekran Mesafesi’ Özelliği Nedir ve Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirtildiği gibi, ‘Ekran Mesafesi’ özelliğinin birincil işlevi, telefon ekranınızı daha uzun süre çok yakından görmemenizi sağlamaktır.

Apple resmi bir saat belirtmez, ancak iPhone ekranınız beş dakika veya daha uzun süre yüzünüze 12 inçten daha yakınsa, uyarı ekranınızda belirebilir.

iPhone’unuz uzun bir süre gözünüze çok yakın olduğunu algıladığında, tam ekran bir uyarı mevcut görevinizi kesintiye uğratır ve ekranda belirerek biraz mesafeyi korumanızı ister. ( Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın. )

Uyarı ekranınızı kaplayacak ve siz iPhone’u daha uzağa götürene kadar düğme gri renkte olacaktır.

Yalnızca yüzünüzden uzaklaştırdığınızda düğmenin renk değiştirdiğini göreceksiniz ve elinizdeki göreve devam etmek için ona dokunabilirsiniz.

iPhone’unuzun önündeki TrueDepth kamera, mesafeyi ve dikkatinizi algılar (FaceID için de kullanılır). Bu sağlık özelliği, tüm kullanıcılar için uzun vadede Miyop riskini ve göz yorgunluğunu azaltmak için tasarlanmıştır.

‘Ekran Mesafesi’ özelliği ayarı, ‘Ekran Süresi’ ayarları altında çok uygun bir şekilde yerleştirilmiştir.

Ayarlardan ‘iPhone Çok Yakın’ Ekran Uyarısını değiştirin

İlk olarak, Ana Ekrandan veya Uygulama Kitaplığından Ayarlar uygulamasına gidin.

Ardından, devam etmek için ‘Ekran Saati’ kutucuğunu bulun ve üzerine dokunun.

Bundan sonra aşağı kaydırın ve ‘Ekran Mesafesi’ kutucuğuna dokunun.

Özelliği ilk kez etkinleştiriyorsanız , bir bilgi penceresi alırsınız. Devam etmek için ‘Devam Et’i tıklayın.

Bundan sonra, etkinleştirmek için ‘Ekran Mesafesini Aç’ düğmesine dokunun.

Buraya ilk kez gelmiyorsanız, etkinleştirmek için açma/kapatma düğmesine dokunun.

Devre dışı bırakmak için buradaysanız, kapatmak için düğmeye dokunun. iPhone’u çok yakın tuttuğunuzda artık bir uyarı almayacaksınız.

Daha yeni özellikler, özellikle sağlığın iyileştirilmesine hizmet ettiklerinde her zaman memnuniyetle karşılanır. Gözlerinizi gereğinden fazla zorlamadığınızdan emin olmak için ‘Ekran Mesafesi’ özelliğini kullanın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top