İMessage’da Engellendiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Engellenip engellenmediğinizi anlamanıza yardımcı olacak ipuçları.

Engellenmek düpedüz berbat! Kimse bunun hakkında tartışmayacak. Ancak biriyle iletişim kurmak için iMessage’ı kullanırken, sizi gerçekten engelleyip engellemediklerinden nasıl emin olabilirsiniz yoksa fazla mesai yapmaktan başka düşünen zihniniz mi?

Sizi tamamen emin kılacak tek bir gerçek olmasa da, bunu anlamanıza yardımcı olacak bazı yollar vardır, örneğin, gerçekten engellenmiş olmanız veya kişinin size geri dönemeyecek kadar meşgul olup olmadığı.

✅ iMessage Teslimat Durumunuzu kontrol edin

Apple’ın özel anlık mesajlaşma servisi iMessage’ın birçok özelliği vardır. Bunlardan biri teslimat durumu. İMessage aracılığıyla gönderdiğiniz her mesajın yanında bir teslim durum etiketi bulunur. Mesajınızın teslim edilip edilmediğini bilmenizi sağlar. Bu ‘teslim edildi’ yalnızca en son mesajın altında görünse de (ve ardından diğer kişi okundu bilgisi okursa okunacak şekilde değişir), engellenen durumunuzu belirlemede çok yardımcı olabilir.

Tüm son mesajlarınızın altında “teslim edildi” ifadesi görünüyorsa, emin olun, kişi sizi engellememiştir.

Ancak “teslim edildi” etiketi aniden kaybolursa endişelenmenize neden olabilir. Birisi numaranızı engellediğinde mesajlarınızı almayı durdurur ve telefonunuz artık size mesajınızı teslim ettiğini söyleyemez.

“Teslim Edildi” etiketi kaybolur.

Engellenmeden önce gönderdiğiniz mesajlar yine onlar tarafından okunabilir, yani durumları “Teslim Edildi” den “Okundu” olarak değişebilir. Ancak engellendikten sonra gönderdiğiniz mesaj onlara ulaşmayacaktır. Engellendiğiniz sırada gönderdiğiniz mesajlar, engel kaldırıldıktan sonra bile diğer kişiye ulaşmaz.

Ancak “teslim edildi” nin olmaması her zaman diğer taraf tarafından engellendiğiniz anlamına mı geliyor? Şart değil. İMessage’larınızın diğer kişiye teslim edilmesini durdurduğu başka senaryolar da vardır.

Bir kişi numarasını iMessage sunucularından silmeden bir iPhone’dan Android’e geçerse, bu kişinin numarası iMessage’larda görünmeye devam edecektir. Ancak gönderdiğiniz mesajlar onlara ulaşmayacaktır. Bu nedenle, “teslim edildi” etiketi yoktur. Ayrıca internete bağlı olmayabilirler. Peki şimdi ne yapmalı?

🤙 Onları Aramayı Deneyin

iMessage, kişinin sizi engelleyebileceği bağımsız bir uygulama değildir. Numaranızı tamamen bloke etmeleri gerekir, yani engellendiğinizde onlara sadece “mesaj atamazsınız”, ayrıca onları arayamazsınız.

Numaranız engellendiğinde, kişiyi aramak neredeyse anında sizi sesli postaya gönderir veya aramanızın bağlantısını keser. Sesli posta hizmeti açıksa, bir sesli posta bırakabilirsiniz, ancak doğrudan engellenen sesli posta kutusuna gider. Ancak buradaki işaret doğrudan sesli mesaja gidiyor veya her seferinde bir tam çalmadan sonra bağlantı kesiliyor.

⛔ DND olabilir mi?

Aramanızın doğrudan sesli mesaja gitmesi veya bağlantınızın kesilmesi, her zaman engellendiğiniz anlamına gelmez. İPhone’ları Rahatsız Etmeyin modunda olabilir. Peki bunu nasıl anlayacaksınız?

Her şeyden önce, ilk aramanızdan 3 dakika sonra onları tekrar aramayı deneyebilirsiniz. ‘Tekrarlanan Aramalar’ ayarı açıksa, aramanız yerine getirilir.

Ancak değilse, yine de engellendiğiniz anlamına gelmez. Sadece ayarı kapatmış olabilirler. Mesajlarınızı tekrar açmanın ve onlara bir iMessage bırakmanın zamanı geldi. DND modunda bile, mesajınız diğer kişiye iletilir. Sadece bildirim almayacaklar.

Öyleyse, mesajlarınız teslim edilmiyorsa ve aramalarınız da karşılanmıyorsa, üzgünüm ama büyük olasılıkla onlar tarafından engellenmişsinizdir.

Ama henüz bunları yazmayın. Kişiye biraz zaman tanımalısın. Şebeke alanının dışında olabilirler veya telefonlarını kapatmış olabilirler – aynı şeyler olacak, yani mesajlarınız teslim edilmeyecek ve aramalarınız doğrudan sesli mesaja gidecek.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir