Herhangi Bir Sorunu Düzeltmek için En İyi Ücretsiz Windows 10 Onarım Araçları

Sistem sorunları veya hileli ayarlarla karşılaşıyorsanız, bilgisayarınızı düzeltmek için bu ücretsiz Windows 10 onarım araçlarını kullanmalısınız.

Windows 10, yaklaşık bir milyar cihazda aktif olarak kullanılıyor ve esasen işletim sistemi pazarının en büyük payını alıyor. Ve aynı zamanda sürekli iyileştirme içindedir.

Yine de hatasız değil. Windows 10 ile ilgili hala birçok sorun var ve güncellemelerin ve düzeltmelerin sık görülen yapısı bunu mükemmel bir şekilde gösteriyor. Ancak, birkaç ücretsiz araçtan başka bir şey kullanmadan Windows 10 sorunlarının çoğunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Hadi bir bakalım.

İlk olarak, Bilgisayarınızın Güncellendiğinden Emin Olun

Windows 10 sorunlarını çözmek için bu en iyi programları yüklemeye başlamadan önce, hayati bir şey yaptığınızdan emin olun: Windows’unuzu en son sürüme güncelleyin. Evet, güncellemelerin beklenmedik sorunlara yol açabileceğini söyledik. Ama bu her zaman böyle değildir. Çoğu zaman, Windows güncellemeleri bir dizi can sıkıcı hatayı ortadan kaldırabilir.

Ayarlar panelini açmak için Win + I tuşlarına basın ve Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin . Bekleyen bir güncelleme varsa, çalışmanızı kaydedin, tarayıcı sekmelerinizi işaretleyin ve Şimdi yeniden başlat’a basın .

Sisteminizi güncellemenin yanı sıra, en iyi bilgisayar güvenliği ve virüsten koruma araçları listemize de göz atarak Windows 10 (yani kötü amaçlı yazılım) kullanırken başka bir yaygın sorun kaynağını kapatmalısınız.

Şimdi, Windows 10’daki hemen hemen her sorunu çözmek için en iyi programlara geçelim.

1. IOBit Sürücü Güçlendirici

>

Windows 10, sürücü güncellemelerini halletmeye çalışır, ancak bu mükemmel değildir. Bazen bazı önemli sürücü güncellemelerini geride bırakır. Bu nedenle, bir donanım sorunu ortaya çıktığında, sürücülerinizi güncellemeniz gerekip gerekmediğini her zaman kontrol etmeye değer.

Windows sürücülerinizin durumunu kontrol etmenin en iyi yollarından biri ücretsiz bir sürücü güncelleme aracı kullanmaktır ve IOBit Driver Booster, 1.000.000’den fazla sürücüyü düzeltip güncellediğini iddia eden en iyi Windows 10 sürücü güncelleme araçlarından biridir.

  1. Size sunulan ek yazılımların seçimini kaldırdığınızdan emin olarak Driver Booster’ı indirin ve yükleyin .
  2. Driver Booster’ı açın. Üç sekme göreceksiniz: Eski, Güncel ve Eylem Merkezi . İlk ikisi, sistem sürücülerinizin listelerini ve durumlarını içeren oldukça açıklayıcıdır. Eylem Merkezi sekmesi, diğer IOBit yardımcı programları için indirme bağlantıları içerir.
  3. Eski sekmesini seçin . Büyük kırmızı düğmeyi kullanarak Şimdi Güncelle’yi seçebilir veya listeye giderek sürücüleri uygun gördüğünüz şekilde güncelleyebilirsiniz. Ayrıca belirli sürücüleri yok saymayı, önceki durumlarına döndürmeyi veya tamamen kaldırmayı seçebilirsiniz. Driver Booster, sürücüleri otomatik olarak indirir ve sisteminize uygular, ancak yükleme işlemini tamamlamak için sistemin yeniden başlatılması gerekebilir.

Driver Booster, sürücülerinizi güncellemeden önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturur ve ayrıca sürücü yükleme işlemi tamamlandıktan sonra otomatik kapanma veya yeniden başlatma seçeneklerini içerir — aracı yatmadan hemen önce çalışır durumda bırakmak için kullanışlıdır!

Alternatif: Snappy Driver Installer

>

Snappy Driver Installer (SDI), çevrimdışı kullanım için geniş bir sürücü koleksiyonuna sahip ücretsiz ve açık kaynaklı bir sürücü güncelleyicidir. Microsoft, Windows 10’u güncel tutar, ancak bazen sürücüleriniz geride kalır ve güncel olmayan sürücüler genellikle garip sorunlara neden olabilir.

Snappy Driver Installer indirme sayfasına gidin. SDI Lite sürümünü indirin ve sıkıştırmasını açın, ardından SDI uygulamasını çalıştırın. SDI’nin hangi sürücülerin güncellenmesi veya yüklenmesi gerektiğini görmek için bilgisayarınızı hızla taramasına izin vermek için Yalnızca Dizinleri İndir’i seçin (ve ardından “çim” temasına hayran kalın ve uygun görürseniz değiştirin!).

SDI sisteminizi taradıktan sonra, olası yeni sürücülerin bir listesini sunar. Listeye gidin ve yüklemek istediğiniz sürücüleri seçin (veya soldaki seçenek menüsünde Tümünü seç’e tıklayın), Yeni bir geri yükleme noktası oluştur’u seçtiğinizden emin olun , ardından Yükle’yi seçin. İndirme ve güncelleme işlemi, kaç sürücünün güncellenmesi gerektiğine bağlı olarak biraz zaman alabilir.

İndirme ve yükleme işlemi tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın.

İndirin: IOBit Driver Booster (ücretsiz, ücretli sürüm mevcuttur)

İndirin: Snappy Driver Installer (ücretsiz)

2. FixWin 10

>

FixWin 10 sadece en iyi Windows 10 onarım araçlarından biri değil, aynı zamanda taşınabilir! Çok çeşitli işletim sistemi sorunlarını onarmak için FixWin 10’u kullanabilirsiniz.

Program, her biri belirli bir bileşenle (Dosya Gezgini, Sistem Araçları, vb.) ilgili sorunları temsil eden altı düzgün bölüme ayrılmıştır. Her bölüm en az on düzeltme içerir (burada tam listeye bakın). Bazı düzeltmeler yeniden başlatma gerektirebilir, ancak Düzelt düğmesini tıkladığınızda bu konuda bilgilendirilirsiniz .

Düzeltmeler, boşaltıldıktan sonra otomatik olarak güncellenemeyen Geri Dönüşüm Kutusu simgesi gibi yaygın tahriş edicilerden Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne erişimi geri yükleme gibi daha gelişmiş düzeltmelere kadar değişiklik gösterir.

Ek Düzeltmeler bölümü, Yapışkan Notlar silme uyarısı iletişim kutusunu geri yüklemek gibi yeni ama yararlı ince ayarlar içerirken, Sorun Gidericiler bölümü sizi sisteminizdeki ilgili Windows 10 sorun giderici aracına yönlendirir. Entegre sorun gidericiler, en azından sisteminizin derinliklerine inmeden önce bazen en kolay seçenektir.

İndirin: FixWin 10 (ücretsiz)

3. Ultimate Windows Tweaker

>

Ultimate Windows Tweaker, FixWin10 (The Windows Club) ile aynı geliştiriciye sahiptir. Bu, her iki program da aynı kullanımı kolay arayüzü paylaştığı için hemen belirgindir.

Windows 10 sorunlarını ele alan ve bunları düzeltmenize olanak tanıyan FixWin 10’un aksine, bu program Windows’tan belirli özellikleri hızlı bir şekilde etkinleştirmenizi, devre dışı bırakmanızı, gizlemenizi veya kaldırmanızı sağlar.

Bu programda listelenen her değişikliği Windows 10 Ayarlar uygulamasını, Kayıt Defteri Düzenleyicisini veya Grup İlkesi Düzenleyicisini kullanarak yapabilirsiniz. Ancak Ultimate Windows Tweaker, tüm seçenekleri, daha sonra hızlı bir şekilde ele alabileceğiniz ilgili sorunları listeleyen düzenli bölümlere yerleştirir.

Başlamadan önce sol alttaki Geri Yükleme Noktası Oluştur düğmesini tıklayın, yapmak istediğiniz değişiklikleri işaretleyin ve ardından alttaki Uygula’yı tıklayın. Ek bölüm, Windows 7’nin Windows Fotoğraf Görüntüleyicisini tek tıklamayla geri getirmenize olanak tanır .

Tek bir tıklamayla kullanılabilen 200’den fazla Windows 10 tweaks var. İşletim sisteminizi değiştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

İndirin: Ultimate Windows Tweaker (ücretsiz)

4. Windows Onarımı

>

Windows Onarım (Hepsi Bir Arada), çok sayıda Windows 10 sorununu onarmak için kullanabileceğiniz başka bir ücretsiz ve kullanışlı Windows 10 onarım aracıdır. Windows Repair geliştiricisi, maksimum etki için bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatmanızı şiddetle tavsiye eder. Windows Onarım aracı, hızlı bir yeniden başlatma için kendi Güvenli Modda Yeniden Başlat düğmesine sahiptir.

Onarımlar, kayıt defteri izinlerini, dosya izinlerini, Windows Güvenlik Duvarı ayarlarını, Winsock ve DNS önbellek düzeltmelerini, Windows Update sorunlarını ve çok daha fazlasını kapsar. Windows Onarım aracı, Windows Kontrol Diski (chkdsk) ve Sistem Dosyası Denetleyicisi (sfc) yardımcı programlarını otomatikleştiren bir düzeltme işleminde size yol gösterir.

Yardımcı programlar sorunlarınızı çözmezse – ne yaptığınızı biliyor ve riskleri anlıyorsanız – Onarımlar sekmesine gidebilirsiniz. Burada altı seçeneğiniz var. Onarımları Aç düğmesi , mevcut çok sayıda düzeltmeyi içeren onarım panelini açar. Diğer seçenekler, kötü amaçlı yazılım temizleme, bozuk dosya izinleri ve Windows Güncellemeleri gibi belirli sorunları düzeltmek için önceden ayarlanmıştır.

İndirin: Windows Onarımı (ücretsiz)

5. Windows Onarım Araç Kutusu Windows Onarım Araç Kutusu

>

Windows 10 harika bir işletim sistemidir ve iyi belgelenmiş bazı rahatsızlıklara rağmen, çoğu kullanıcı onu kullanmaktan zevk alıyor gibi görünmektedir. Uzman araçları kullanma konusunda sıklıkla tekrarlanan tavsiyelere kesinlikle katılmasak da, hepsi bir arada bir aracın sağladığı kullanılabilirlik kolaylığı için yapılması gereken bir durum var.

Çünkü dürüst olalım, kimin dışarı çıkıp ortaya çıkan diğer tüm PC sorunları için düzeltmeler aramak için zamanı ve parası var – özellikle bir alternatif mevcut olduğunda.

Windows Onarım Araç Kutusu ile, PC’niz için ihtiyaç duyacağınız hemen hemen tüm önemli onarım araçlarını içeren eksiksiz bir paket elde edersiniz. Uygulamayı açtığınızda, ana ekranda Donanım, Onarımlar, Kaldırıcı ve daha fazlası gibi ayrı bölümlerde düzenlenmiş bir dizi başka araç göreceksiniz.

Bu nedenle, diyelim ki, genel Windows 10 hatalarıyla dolu bir PC’niz olduğunda, Onarımlar bölümünde bulabileceğiniz, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yararlı uygulamanız olacaktır. Bu uygulamalardan herhangi birini kullanmak için, sadece birine tıklayın, indirilecek ve kullanıma hazır olacaktır.

Aracın başka kullanışlı özellikleri de vardır. Örneğin, Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırma sekmesi, çok sayıda kötü amaçlı yazılım tarama ve kaldırma çözümü sunar. RKill, Kaspersky, Microsoft ve hatta Ccleaner—hepsi burada. Ayrıca, herhangi bir belirli aracı indirmeden bir tarama çalıştırmanıza izin veren Katılımsız Çalıştır seçeneği de vardır.

Sonuç olarak, ücretsiz bir Windows 10 onarım aracı için ilk tercihiniz olan bu uygulamayla yanlış gitmeyeceğinize inanıyoruz.

İndirin: Windows Onarım Araç Kutusu (ücretsiz)

6. O & O ShutUp10

>

Windows 10’un gizlilik sorunları var ve Microsoft bunu biliyor. Windows 10 gizlilik denetimi, 2015 sürümünden bu yana biraz iyileşti, ancak izleme, telemetri ve veri toplamanın temel sorunları devam ediyor.

Bazı kullanıcılar bunun işletim sistemi geliştirmesinin kullanıcı verilerinin savrulmasıyla devam etmesi için gerekli bir kötülük olduğuna inansa da, verilerinizden vazgeçmeniz gerekmez. Çeşitli araçlar Microsoft ve Windows 10 veri toplama eğilimlerini azaltır ve O&O ShutUp10 bunlardan biridir.

Programın, birçoğu doğrudan işletim sisteminde bulunmayan çeşitli gizlilik ayarları sunan dokuz bölümü vardır. ShutUp10, görünmeyen seçenekleri kapatmayı çok sayıda düğmeye basmak kadar basit hale getirir.

En önemlisi, her seçenek kısa bir açıklama ile birlikte gelir, böylece neyi kapattığınızı ve hangi işlevleri etkileyebileceğini bilirsiniz. Ne yazık ki, her şeyi kapatmanın bazı dezavantajları vardır, bu nedenle yavaş hareket edin ve her seçeneği kontrol edin.

O&O ShutUp10, kullanışlı bir Yalnızca önerilen ayarları uygula seçeneğinin yanı sıra daha da ileri giden Önerilen ve bir şekilde önerilen ayarlar seçeneğine sahiptir.

İndirin: O&O ShutUp10 (ücretsiz)

Windows 10 Sorunlarını Nasıl Düzeltirsiniz?

Bunlar, Windows 10’unuzdaki (neredeyse) herhangi bir sorunu çözecek en iyi programlardan bazılarıdır. Yine de, şu anda ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmuşsunuzdur. Elbette, farklı Windows sorunlarına hitap eden tonlarca ücretsiz ve ücretli program var; yolsuzluk, veri kaybı veya benzeri olabilir.

Ancak bazı durumlarda, ne kadar araç denerseniz deneyin, Windows’unuz eskisi gibi çalışmayacaktır. Böyle durumlar için her zaman Windows Geri Yükleme veya Fabrika Ayarlarına Sıfırlama gibi daha güçlü çözümler öneriyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top