DÜZELTME: Windows 10'da Igdumdim64.dll Hatası

Intel HD Graphics Driver’ın bir parçası olan Igdumdim64.dll, ilk olarak Windows Vista ile piyasaya sürülen bir DLL (Dinamik Bağlantı Kitaplığı) dosyasıdır. Çeşitli yinelemelerin bir parçası olduğundan beri, Windows 10 mevcut olanıdır. DLL dosyaları, birden fazla program tarafından kullanılabilen talimatları ve bilgileri depolar. Bir DLL dosyası birden fazla program arasında paylaşıldığı için, hafızadan tasarruf etmeye, dolayısıyla hızlı ve verimli bir bilgisayara yardımcı olur.

Düzeltmeye geçmeden önce, Igdumdim64.dll hatasının ne olduğunu, arkasındaki nedeni ve alabileceğiniz çeşitli hataları anlamanız gerekir. Dosyaya erişilemediğinde, silinmiş, yükseltilmiş veya düşürülmüş ya da kötü amaçlı yazılım tarafından bozulmuşsa Igdumdim64.dll hatası alınır. İdeal olarak, bu dosya C:WINDOWSsystem32 , ancak bazı programlar dosyanın kendi kurulum klasörlerine yerleştirilmesini gerektirir.

DLL dosyaları bilgisayarınızdaki birden fazla program tarafından kullanılır ve bu bazen biraz sorunlu olabilir. Örneğin, bir DLL dosyasına bağımlı bir program, üzerinde değişiklikler yapar veya onu tamamen siler; bu, aynı DLL dosyasını kullanan diğer programları büyük ölçüde etkiler. Bu tür bir şey olduğunda, bir ‘Eksik .dll Dosya Hatası’ alırsınız.

Windows 10’da Igdumdim64.dll hatasını düzeltmenin birden çok yolu vardır. Hata düzelene kadar bunları birer birer deneyin.

Bilgisayarı yeniden başlatın

En basit düzeltmelerden biri, önbellek hatasıyla çözüldüğü için bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Igdumdim64.dll’ye neyin neden olduğunun farkında değilseniz, bu ilk yaklaşımınız olmalıdır.

Ancak, ‘Igdumdim64.dll’ dosyası bilgisayarınızda eksikse, yeniden başlatmak işe yaramayacaktır. Bu durumda, yeniden başlatmaya zorlamalısınız.

Zorla yeniden başlatmak için masaüstünüzde CTRL + ALT + DEL Şimdi diğerlerinin yanı sıra kullanıcı değiştirme, şifre değiştirme, görev yöneticisini açma seçeneklerini göreceksiniz. CTRL tuşunu basılı tutun ve ardından sağ alt köşedeki ‘Güç’ simgesine tıklayın.

Bir sonraki pencere, zorla yeniden başlatmaya gitmeden önce bir onay isteyecektir. Onaylamak için soldaki seçenek olan ‘Tamam’ı tıklayın.

Virüs Taraması Çalıştırın

Uygulama yakın zamana kadar sorunsuz çalışıyorsa, Igdumdim64.dll kötü amaçlı yazılım saldırısı nedeniyle etkilenmiş olabilir. Düzeltmelerden herhangi birine geçmeden önce, virüsleri kontrol etmek için önce bir tarama yapmalısınız. Piyasada pek çok antivirüs uygulaması bulunmaktadır, ancak yerleşik ‘Windows Güvenliği’ virüsleri ve diğer tehditleri tespit etme ve kaldırma konusunda aynı derecede şaşırtıcı bir iş çıkarmaktadır.

Bir tarama çalıştırmak için, sistem ayarlarını açmak üzere WINDOWS + I Ayarlar penceresinde, son seçenek olan ‘Güncelle ve Güvenlik’i seçin.

İlk seçenek olduğu için ‘Windows Update’ sekmesi varsayılan olarak açılacaktır. Soldaki listeden ilgili seçeneği seçerek diğer sekmelere gidebilirsiniz. Hızlı bir tarama yapmak için listeden ‘Windows Güvenliği’ni seçin.

Şimdi çeşitli provizyon alanlarını ve sizin tarafınızdan herhangi bir işlem yapılması gerekip gerekmediğini göreceksiniz. Açmak için üstteki ‘Windows Güvenliği Aç’ simgesine tıklayın.

‘Windows Güvenliği’ penceresi şimdi açılacaktır. Şimdi ilk sayfada daha önce olduğu gibi aynı seçenekleri göreceksiniz. Hızlı bir tarama yapmak için burada olduğumuzdan, soldaki ikinci sekme olan ‘Virüs ve tehdit koruması’nı seçin.

Bu pencerede, herhangi bir güncel tehdit olup olmadığını, en son ne zaman hızlı tarama yapıldığını ve o zaman ne kadar sürdüğünü görebilirsiniz. Bir taramayı çalıştırmak için, bilginin hemen altındaki ‘Hızlı tarama’ simgesine tıklayın.

Windows şimdi bir tarama yapacak ve sizi mevcut tehditlerden haberdar edecek. Herhangi bir bulunursa, ortadan kaldırmak için gerekli işlemi yapın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Tehdit bulunmaması durumunda, hatayı düzeltmek için bir sonraki düzeltmeyle devam edin.

Manuel olarak silinmişse Igdumdim64.dll Dosyasını geri alın

Çoğu zaman, bilgisayarda yer açarken, kullanıcılar genellikle yanlışlıkla Igdumdim64.dll dosyasını çıkarımlarını fark etmeden siler. Bu durumda, muhtemelen dosyayı geri dönüşüm kutunuzdan geri alabilirsiniz (eğer hala oradaysa).

Bu, yalnızca dosya silinmeden önce sağlıklıysa işe yarar. Dosya bozulmuşsa, bu yöntem sizin için çalışmayacaktır.

Dosyayı Geri Dönüşüm Kutusundan almak için, üzerine sağ tıklayın ve ardından bağlam menüsündeki ilk seçenek olan ‘Geri Yükle’yi seçin.

Dosyayı geri yüklemek için yöneticiden izin isteyen bir iletişim kutusu görünecektir. Geri yüklemeye devam etmek için ‘Devam Et’e tıklayın.

Dosya kurtarma yazılımı da iyi çalışır ve silinen Igdumdim64.dll dosyasını kurtarmanıza yardımcı olur.

Arızalı Uygulamayı Yeniden Yükleyin

Genel olarak, bir veya iki uygulama bu hatayı atar ve hepsini aynı anda atmaz. Bu nedenle, uygulamayı yeniden yüklemek çoğu durumda sorunu çözme eğilimindedir. Uygulamanın geldiği orijinal kalem sürücünüz veya CD’niz varsa, yeniden yüklemek için kullanın. Web’den indirdiyseniz, indirme için aynı web sitesini kullanın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Intel HD Grafik Sürücüsünü Güncelleyin veya Yeniden Yükleyin

Çoğu zaman, bilgisayarınızdaki Intel HD Graphics sürücüsü bazı nedenlerden dolayı eski olabilir veya bozulmuş olabilir. Hatayı düzeltmek için tek yapmanız gereken, duruma bağlı olarak sürücüyü güncellemek veya yeniden yüklemektir.

Sürücüyü yeniden yüklemek için bu bağlantıya gidin ve sürücüyü PC’nize indirin ve ardından yükleyin.

Sürücüyü güncellemek için, başlat menüsünde ‘Aygıt Yöneticisi’ni arayın ve ardından açın.

Listeden ‘Ekran bağdaştırıcıları’na çift tıklayın, grafik sürücüsüne sağ tıklayın ve ardından bağlam menüsünden’ Sürücüyü güncelle’yi seçin.

Artık Windows’un sürücüyü aramasına izin verme veya daha önce bilgisayarınıza indirdiğiniz birini yükleme seçeneğiniz var. Bu tür şeylerle amatörseniz, Windows’un ilk seçeneğe tıklayarak mevcut en iyi sürücüyü aramasına izin vermeniz önerilir. Bununla birlikte, bir tane indirdiyseniz, ‘Sürücüler için bilgisayarıma gözat’a tıklayın ve ardından yüklemek için sürücüyü bulun ve seçin.

Windows’u güncelleyin

Windows’un önceki bir sürümünü çalıştırıyorsanız, belirli ‘.dll’ dosyalarını etkileyebilir. Örneğin, mevcut sürüm Igdumdim64.dll dosyasında bazı değişiklikler yaptı veya tamamen değiştirdi, bu nedenle diğer programlar ona erişemeyebilir. Bu da Igdumdim64.dll hatasına yol açacaktır.

Windows’u güncellemek için, önceki bölümlerde anlatıldığı gibi “Sistem Ayarları” nda “Güncelleme ve Güvenlik” e gidin. Ardından, mevcut güncellemeleri taramak için üstteki ‘Güncellemeleri kontrol et’ simgesine tıklayın.

Kullanılabilir bir güncelleme olması durumunda, hatayı çözmek için indirin ve kurun.

SFC Taraması çalıştırın

SFC veya Sistem Dosyası Denetleyicisi, eksik Igdumdim64.dll hatasını düzeltmenin başka bir yoludur. Taramanın tamamlanması ve gerekli düzeltmeleri yapması için çok zaman harcadığı için en sonunda bundan bahsediyoruz. Ancak, yukarıda bahsedilen yöntemlerin hiçbiri işe yaramaz, kesinlikle bunu denemelisiniz.

Başlat menüsünde Komut İstemi’ni arayın, üzerine sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünden ‘Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

Bir SFC taraması çalıştırmak için, Komut İstemi’ne aşağıdakileri ENTER ve ardından ENTER tuşuna basın.

sfc /scannow

Tarama, bilgisayar hızına ve sistemde depolanan verilere bağlı olarak birkaç saniye içinde başlayacak ve bir süre sonra tamamlanacaktır.

Bilgisayarınızı sıfırlayın

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri hatayı düzeltmediyse, bilgisayarınızı sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Sıfırlama sırasında, yalnızca doğru dosyaları kaldırmanıza, pencereleri yeniden yüklemenize veya varsayılan ayarlara dönmenize yardımcı olan bir dizi özelleştirmeniz vardır.

Sıfırlamak için, WINDOWS + I tuşlarına basın ve ardından seçeneklerden ‘Güncelle ve Güvenlik’i seçin.

Sonraki ‘Ekran’da, listedeki seçenekler listesinden’ Kurtarma ‘sekmesini seçin.

Artık çeşitli kurtarma seçenekleriniz var, bilgisayarı sıfırlama, önceki Windows sürümüne dönme ve gelişmiş başlatma. Sıfırlamayı planladığımız için, ‘Bu bilgisayarı sıfırla’ altındaki ‘Başlayın’ı tıklayın.

“Başlayın” ı tıkladıktan sonra, “Bu Bilgisayarı Sıfırla” penceresi açılacaktır. Artık uygulamaları ve ayarları kaldırıp dosyaları saklama (Dosyalarımı sakla) veya her şeyi kaldırma (Her şeyi kaldır) seçeneğiniz var. Igdumdim64.dll hatası durumunda, hatayı düzeltmede iyi çalıştığı için ‘Dosyalarımı koru’ seçeneğini seçebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda, sıfırlama işlemine devam etmeden önce pencereleri yeniden yüklemek için uygun bir seçenek seçmelisiniz.

Şimdi PC’nizi sıfırlarken kullandığınız mevcut ayarları göreceksiniz. Mevcut ayarları değiştirmek için, ‘Ayarları değiştir’e tıklayın ve gerekli ayarlamaları yapın. Bitirdikten sonra, alttaki ‘İleri’ye tıklayın.

Son olarak, mevcut ayarlarla devam etmek için ‘Sıfırla’yı tıklayın. Bilgisayarınızın sıfırlanması, ayarlara bağlı olarak birkaç dakika sürebilir ve bu işlem sırasında bilgisayarınız birkaç kez açılacaktır. Sıfırladıktan sonra, bilgisayarınız tüm seçili uygulamalar ve ayarlar kaldırılarak yeniden başlayacaktır.

Igdumdim64.dll hatası, uygulamanın çalışmasına izin vermemek dışında iş akışını etkileyebilir ve üretkenliği engelleyebilir. Diğer programları ve ayarları etkileyebileceğinden, hatanın farkına vardıktan ve sistem virüslere karşı kontrol edildikten hemen sonra düzeltilmesi gerekir. Yukarıda bahsedilen yöntemler ile karşılaşabileceğiniz Igdumdim64.dll hatalarının çoğunu kolaylıkla çözebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir!

Windows 11 PC’de Chrome Uzaktan Masaüstü Nasıl Kullanılır

İhtiyacınız olduğunda dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir cihazdan erişmek için Windows 11 PC’nizde Chrome …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir