Daha Hızlı Okumak İçin Spreed Chrome Uzantısı Nasıl Kullanılır

Çoğumuz bugünlerde elektronik cihazlarımızdan günlük okuma kotamızı dolduruyoruz, bunların başında bilgisayarlar geliyor. İster haberleri, ders kitaplarını, kısa hikayeleri, hatta Wikipedia’yı okuyor olun, okumak günün çok zamanını alabilir.

Sadece bir uzantı kullanarak okuma hızınızı ikiye katlayabileceğinizi hayal edin – zaman kazanabilirsiniz! Spreed, bu başarıyı elde etmenize yardımcı olabilecek bir Chrome uzantısıdır. Saçma ya da sihir değil; bu teknoloji, saf ve basit. Dünyadaki en hızlı okuyucuların kullandığı Hızlı Seri Görsel Sunum (RSVP) adlı görsel bir teknik kullanır.

Okurken iç sesinizi biliyor musunuz? Daha çok Subvocalization olarak bilinen Spreed, bu sesi ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Ayrıca kelimelerin kendilerine “çok fazla” odaklanmayı ortadan kaldırır, bu da daha görsel olarak okuyabileceğiniz anlamına gelir, bu da anlamayı sürdürürken daha hızlı okumayla sonuçlanır. Her ikisinin kombinasyonu, daha hızlı okuma hızlarına ulaşmaya yardımcı olan şeydir.

Tarayıcınız için Spreed Edinin

Uzantıyı edinmek için Chrome Web Mağazası’na gidin ve ‘Spreed‘i arayın. Uzantının Chrome Mağazası’ndaki girişine gitmek için aşağıdaki düğmeyi de tıklayabilirsiniz.

Uzantıyı tarayıcınıza yüklemek için ‘Chrome’a ​​Ekle’ düğmesini tıklayın.

Uzantının bir dizi web sitesindeki verilerinizi okuyup değiştirebileceğini belirten bir onay iletişim kutusu görünecektir. Kuruluma devam etmek ve tamamlamak için ‘Uzantı ekle’ düğmesine tıklayın.

Spreed simgesi, uzantılarınızın geri kalanıyla birlikte adres çubuğunuzda görünecektir.

Spreed Nasıl Kullanılır

Okuma hızınızı artırmak için Spreed’i çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Sayfanın tamamını hızlı bir şekilde okumak için uzantı simgesini tıklayın ve menüden ‘Geçerli sayfayı yay’ seçeneğini seçin.

Spreed açılacak ve bunun yerine web sayfasının içeriğini Spreed’in ekranından okumaya başlayabilirsiniz.

Bir web sayfasında okumayı hızlandırdı.Web sayfasının ana içeriğini otomatik olarak ayıklamak ve Spreed’de açmak için ‘Alt + V’ klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz .

Tüm sayfa yerine yalnızca seçili içeriği okumak için içeriği seçin ve ardından uzantı simge menüsünden veya klavye kısayolu ‘Alt + V’ den Spreed’i açın.

Spreed yalnızca vurgulanan / seçilen metni okuyacaktır.Web tarayıcınız dışında bir yerden içerik okumak için, örneğin bir PDF veya Word dosyası, bunun yerine bu yöntemi kullanabilirsiniz. Spreed’e istediğiniz PDF’den metni kopyalayın. Ardından, uzantı simgesini tıklayın ve menüden ‘Metni Yayılmaya Yapıştır’ı seçin.

Spreed için ayrı bir sekme açılacaktır. Önceden kopyalanmış metni metin kutusuna yapıştırın ve ‘Spreed Yapıştırılmış Metin’ düğmesini tıklayın. Metni Yaymaya başlamak için ‘Shift + Enter’ klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz .

Spreed Chrome uzantısının kullanımı ücretsizdir, ancak aynı zamanda bir Spreed Pro aboneliği de sunar. Pro aboneliğiyle, özel bir yazı tipi ve okuma hızını artırdığı kanıtlanmış diğer popüler yazı tipleri dahil olmak üzere 12 yeni yazı tipi gibi ek özellikler elde edersiniz. 

Spreed ayrıca, PDF dosyalarının tamamını okumayı hızlandırmak için kullanabileceğiniz bir PDF okuyucuya sahiptir. Uzantı simgesini tıklayın ve menüden “PDF Okuyucuyu Aç” ı seçin. PDF Okuyucu yalnızca Pro aboneliğinin bir parçası olarak mevcuttur.

PDF Reader ayrı bir sekmede açılacaktır. Ekranın sağ üst köşesindeki araç çubuğunda bulunan ‘Dosyayı aç’ simgesine tıklayın.

Bilgisayarınızdan bir PDF açtıktan sonra, ekranın sol üst köşesindeki Turuncu Renkli Spreed düğmesine tıklayın.

Spreed, PDF’nin yalnızca geçerli sayfasını okur. Spreed’i tüm sayfalarda ayrı ayrı başlatmak zorunda kalmadan PDF’nin sayfaları arasında hareket etmek için Spreed penceresindeki ‘Sol / Sağ’ oklarına tıklayın.

Spreed, ister genel olarak hızınızı artırmak istiyor olun, ister yavaş okuma hızıyla mücadele ediyor olun, gerçekten yardımcı olabilir. 

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir