Çamaşır Makinesi Kazanı Dönmüyor?

Ortak çözümler: Çamaşır Makinesi Kazanı/Tamburu Neden Dönmüyor?

01 – Kapak Anahtarı Montajı

Kapak anahtarı tertibatı, kapak açıkken yıkayıcının dönmesini engeller. Kapak anahtarı tertibatı başarısız olursa, yıkayıcı dönmeyecektir. Kapak anahtarı tertibatının arızalı olup olmadığını belirlemek için, bir multimetre kullanarak kapak anahtarını süreklilik açısından test edin. Kapak anahtarında süreklilik yoksa değiştirin. Gerekli Parçalar: Çamaşır Makinesi Kapağı Anahtar Tertibatı

En Yaygın Çözüm 02 – Tahrik Kayışı

Kırık olup olmadığını veya kasnaklarda gevşek olup olmadığını belirlemek için tahrik kayışını inceleyin. Tahrik kayışı kırılmış veya gevşemişse değiştirin.

Gerekli Parçalar
Çamaşır Makinesi Tahrik Kayışı

En Yaygın Çözüm 03 – Motor Kaplin

Motor bağlantısı, motoru çamaşır makinesi şanzımanına bağlar. Yıkayıcı aşırı yüklenmişse, hem motoru hem de şanzımanı korumak için motor kaplini başarısız olacaktır. Motor kaplini de normal aşınma nedeniyle başarısız olabilir. Kırık olup olmadığını belirlemek için motor kaplinini inceleyin. Motor kaplini bozulmuşsa değiştirin.
Gerekli Parçalar:Çamaşır Makinesi Motor Kaplini

En Yaygın Çözüm 04 – Kapı Mandalı

Kapı mandalı, çalışma sırasında yıkayıcı kapısının kapanmasını sağlar. Yıkayıcı kapağı kapatıldıktan sonra, yıkayıcı çalışmaya başlayabilir. Yıkayıcı kapısı kilitlenmemişse, kapı anahtarı yıkayıcının çalışmasını önleyecektir. Kapı mandalı arızalıysa, rondela dönmeyecek veya çalışmayacaktır. Kapı mandalı mekanik veya elektriksel olarak arızalanabilir. Kapı mandalını hasar açısından inceleyin. Kapı mandalı hasarlıysa veya düzgün kapanmıyorsa değiştirin. Kapı mandalının elektriksel olarak arızalı olup olmadığını belirlemek için, süreklilik için kapı mandalındaki herhangi bir anahtarı test etmek için bir multimetre kullanın. Anahtarlardan biri etkinleştirildiğinde sürekliliğe sahip değilse, anahtarı değiştirin.
Gerekli Parçala:Çamaşır Makinesi Kapı Mandalı

Ortak Çözüm 05 – Kapı Kilit Motoru ve Anahtar Montajı

Kapı mandalı, çalışma sırasında yıkayıcı kapısının kapanmasını sağlar. Yıkayıcı kapağı kapatıldıktan sonra, yıkayıcı çalışmaya başlayabilir. Yıkayıcı kapısı kilitlenmemişse, kapı anahtarı yıkayıcının çalışmasını önleyecektir. Kapı mandalı arızalıysa, rondela dönmeyecek veya çalışmayacaktır. Kapı mandalı mekanik veya elektriksel olarak arızalanabilir. Kapı mandalını hasar açısından inceleyin. Kapı mandalı hasarlıysa veya düzgün kapanmıyorsa değiştirin. Kapı mandalının elektriksel olarak arızalı olup olmadığını belirlemek için, yıkayıcınızın kablo bağlantı şemasına bakın ve süreklilik için kapı mandalındaki herhangi bir anahtarı test etmek için bir multimetre kullanın. Anahtarlardan birinde süreklilik yoksa anahtarı değiştirin.
Gerekli Parçalar:Çamaşır Makinesi Kapı Kilidi Motoru ve Anahtar Grubu

Ortak Çözüm 06 – Motor Kontrol Kartı

Motor kontrol panosu motora güç sağlar. Motor kontrol kartı arızalıysa, yıkayıcı düzgün çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir. İlk olarak, kontrol kartında yanmış bileşenler olup olmadığını kontrol edin. Motor kontrol kartının arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontrol kartının motora güç sağladığından emin olun. Kontrol kartında güç varsa ancak motora güç sağlamıyorsa değiştirin.

Gerekli Parçalar:Çamaşır Makinesi Motor Kontrol Panosu

Ortak Çözüm 07 – Kavrama

Kavrama tertibatı, şanzıman ile iç tekne arasındaki bağlantıyı yapar. Küvetin kademeli olarak uygun sıkma hızına ulaşmasına yardımcı olur. Debriyaj aşınmışsa, teknenin dönmesini engelleyebilir. Debriyaj tamir edilemez – debriyaj aşınmışsa değiştirin.

Gerekli Parçalar:Çamaşır Makinesi Debriyajı

Ortak Çözüm  08 – Debriyaj Bandı Takımı

Debriyaj, şanzıman ile iç tekne arasındaki bağlantıyı sağlar. Küvetin kademeli olarak uygun sıkma hızına ulaşmasına yardımcı olur. Debriyaj aşınmışsa, teknenin dönmesini engelleyebilir. Debriyaj bandı kiti aşınmışsa değiştirin.

Gerekli Parça:Çamaşır Makinesi Debriyaj Bandı Kiti

09 – Tahrik Kasnağı

Tahrik kasnağı, yıkayıcı tamburuna bağlanır ve tamburu döndürmek için tahrik kayışı ve motorla birlikte çalışır. Tahrik kasnağı aşınmışsa, tahrik kayışı yıkayıcının dönmesini engelleyerek kayabilir. Tahrik kasnağını çıkarın ve inceleyin. Tahrik kasnağı arızalıysa değiştirin.

Gerekli Bölüm:Çamaşır Makinesi Tahrik Kasnağı

10 – Rotor Montajı

Rotor, kazanı her iki yönde de döndüren güçlü bir elektromanyetik alan oluşturmak için stator ile etkileşime girer. Rotor üzerindeki mıknatıslar hasar görmüşse veya rotorun herhangi bir kısmı arızalıysa, rondela dönmeyebilir veya çalkalanmayabilir. Rotorun arızalı olup olmadığını belirlemek için rotorda hasar olup olmadığını kontrol edin. Rotor hasarlıysa değiştirin.

Gerekli Bölüm:Çamaşır Makinesi Rotor Montajı

11 – Stator

Stator, küveti her iki yönde de döndüren güçlü bir elektromanyetik alan oluşturmak için rotorla etkileşime girer. Stator üzerindeki sargılar hasar görürse, rondela dönmez veya çalkalanmaz. Statoru hasarlı sargılar veya diğer kusurlar açısından kontrol edin.

Gerekli Bölüm:Çamaşır Makinesi Stator Grubu

12 – Yatak

Yatak, dış teknenin ortasına monte edilmiştir. Yatak, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesine yardımcı olur. Küvet yatağı arızalıysa ve yatak ayrı satılıyorsa değiştirin. Yatak ayrı olarak mevcut değilse, dış tekneyi ve yatağı montaj olarak değiştirin. Dış teknenin ve yatağın değiştirilmesi zor ve maliyetli bir onarımdır – yatak arızalıysa, çamaşır makinesinin tamamını değiştirmeyi düşünün.

Gerekli Bölüm:Çamaşır Makinesi Yatağı

13 – Rulmanlı Arka Tambur

Arka tambur, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesini sağlamak için içinde bir yatak veya yataklara sahiptir. Küvet yatak sistemi arızalıysa, yıkayıcı çok gürültülü hale gelebilir ve küvet dönmeyi durdurabilir. Bazı makinelerde rulmanlar arka tamburdan ayrı olarak satılır, ancak üretici bileşenleri bir arada sunuyorsa, hem dış tamburu hem de yatağı bir montaj olarak değiştirmenizi öneririz, çünkü yeni yatağı çıkarmak ve bastırmak son derece zor olabilir. Dış tekneyi ve yatağı değiştirmenin de kolay olmadığını ve çok maliyetli olabileceğini unutmayın.
Gerekli Bölüm:Rulmanlı Çamaşır Makinesi Arka Tamburu

14 – Küvet Yatağı

Kazan yatağı, çamaşır makinesinin dış teknesinin ortasına monte edilir. Küvet yatağı, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesine yardımcı olur. Küvet yatağı arızalıysa, kilitlenebilir ve yıkayıcının dönmesini engelleyebilir. Yıkayıcı ayrıca yüksek bir gürleme sesi çıkarabilir. Küvet yatağının değiştirilmesi çok kapsamlı bir onarımdır ve yıkayıcının çoğunun sökülmesini gerektirir. Küvet yatağı arızalıysa, montaj olarak hem dış tekneyi hem de yatağı değiştirmenizi öneririz.

Gerekli Bölüm:Çamaşır Makinesi Küvet Yatağı

15 – Küvet Contası ve Yatak Takımı

Kazan yatağı ve conta, çamaşır makinesinin dış kazanının ortasına monte edilir. Küvet yatağı, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesine yardımcı olur. Küvet yatağı arızalıysa, kilitlenebilir ve yıkayıcının dönmesini engelleyebilir. Yıkayıcı ayrıca yüksek bir gürleme sesi çıkarabilir. Küvet yatağının değiştirilmesi çok kapsamlı bir onarımdır ve yıkayıcının çoğunun sökülmesini gerektirir. Küvet yatağı arızalıysa, hem dış tekneyi hem de yatağı değiştirmenizi öneririz.

Gerekli Bölüm:Çamaşır Makinesi Küvet Contası ve Yatak Takımı

16 – Basket Sürücüsü

Sepet tahriki, şanzımanın üstüne oturur ve iç tekne ile birleşir. Şanzıman dönmeye takılıyorsa ve dış tekne yavaşça dönüyorsa veya hiç dönmüyorsa, eğirme borusu tırnakları soyulabilir. Alternatif olarak, eğirme borusundaki tahrik bloğu sıyrılabilir. Hem döndürme borusu tırnaklarını hem de tahrik bloğunu inceleyin. Döndürme borusu tırnakları ve tahrik bloğu aşınmazsa, sepet tahrikindeki debriyaj balataları muhtemelen aşınmıştır. Debriyaj balataları aşınmışsa, baltalı tahriki değiştirmeniz gerekir .

Gerekli Bölüm:Çamaşır Makinesi Sepeti Sürücüsü

17 – Tahrik Motoru

Tahrik motoru arızalı olabilir. Ancak, tahrik motoru bu belirti nedeniyle nadiren arızalıdır. Tahrik motorunu değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm yıkayıcı bileşenlerini kontrol edin. Bu bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, tahrik motorunu değiştirmeyi düşünün. Tahrik motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için önce motora güç geldiğinden emin olun. Tahrik motoru uğultu yapıyor ancak çalışmıyorsa, gürültü yapıyorsa veya serbestçe dönmüyorsa değiştirin.

Gerekli Bölüm.Çamaşır Makinesi Tahrik Motoru

18 – İletim

Yıkayıcı şanzımanı eskimiş veya arızalı olabilir. Şanzımanlar, yıkayıcının dönmemesine neden olacak şekilde arızalanabilen dişlilere sahiptir. Ancak bu neredeyse hiçbir zaman böyle değildir. Şanzımanı değiştirmeden önce, diğer tüm daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol edin.

Gerekli Bölüm:Çamaşır Makinesi İletimi

19 – Kapı Kilidi

Kapı kilidi tertibatında hasar olup olmadığını inceleyin. Kapı kilidi kırılırsa değiştirin. Kapı kilidi tamir edilemez – kırılırsa değiştirmelisiniz.

Gerekli Bölüm:Çamaşır Makinesi Kapı Kilidi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir