Buzdolabı ve Dondurucu Aşırı Isınması Nasıl Onarılır

Soğuk Kontrol veya Sıcaklık Kontrolü Soğuk kontrol, buzdolabındaki kompresör ve fan devrelerine güç sağlayan, sıcaklık kontrollü bir anahtardır. Kompresör ve fanlar normal çalışıyorsa ancak taze gıda ve dondurucu bölümlerinde doğru sıcaklıkları korumak için yeterince sık veya yeterince uzun süre çalışmıyorsa, soğuk kontrol arızalı veya kalibrasyonu bozulmuş olabilir. Normal taze gıda sıcaklıkları, kontrol orta noktaya ayarlanmış […]

Soğuk Kontrol veya Sıcaklık Kontrolü

Soğuk kontrol, buzdolabındaki kompresör ve fan devrelerine güç sağlayan, sıcaklık kontrollü bir anahtardır. Kompresör ve fanlar normal çalışıyorsa ancak taze gıda ve dondurucu bölümlerinde doğru sıcaklıkları korumak için yeterince sık veya yeterince uzun süre çalışmıyorsa, soğuk kontrol arızalı veya kalibrasyonu bozulmuş olabilir. Normal taze gıda sıcaklıkları, kontrol orta noktaya ayarlanmış olarak 4° aralığındadır. Kılcal borunun veya algılama ampulünün hasar görmediğini veya yerinde olmadığını ve kablo terminallerinin gevşemediğini veya paslanmadığını doğrulayın.

Buzdolabınızın soğuk kontrolü ve sıcaklık kontrolünü multimetre ile nasıl test edebilirsiniz:

 1. Başlamadan önce buzdolabınızın fişini çekin, ardından buzdolabınızın kapısını açın ve kumandayı bulun. Sıcaklık ayar düğmesinin arkasında bulunur ve genellikle taze gıda bölümü kontrol panelinde bulunur.
 2. Kumandayı cihazdan çıkardıktan sonra kumandayı en sıcak ayara getirin, multimetrenizi Rx1 ayarına getirin ve probları terminallere dokundurun.
 3. Sürekliliği test ediyorsunuz ve bir sonsuzluk okuması almalısınız. Problar hala terminallere temas ederken, kontrolü daha yüksek (daha soğuk) ve daha yüksek ayarlara ayarlayın. Okumanız, sürekliliğiniz olduğunu gösteren sıfıra değişmelidir.
 4. Kontrolünüz yukarıdaki testlerden herhangi birinde başarısız olursa, yeni bir soğuk kontrol ve sıcaklık kontrolüne ihtiyacınız olacaktır .

Evaporatör Fan Motoru

Evaporatör fan motoru, kompresör çalışırken soğuk havayı buzdolabında dolaştırmak için kullanılır. Fan arızalıysa, dondurucu bölümdeki sıcaklıklar daha yavaş yükselir ve taze gıda bölümündeki sıcaklıklar daha hızlı yükselir ve kompresör normalden daha uzun ve daha sık çalışır. Kompresör çalışırken aynı zamanda evaporatör fanının ve kompresörün yanında bulunan kondenser fanının da çalıştığını duymalısınız.

Bir buzdolabı evaporatör fan motoru nasıl kontrol edilir:

 1. Buzdolabınızı güç kaynağından ayırın ve dondurucu bölmesinde bulunan evaporatör fan kapağını çıkarın.
 2. Motor mili minimum dirençle serbestçe dönmelidir, herhangi bir direnç olup olmadığını kontrol etmek için mili manuel olarak döndürmeye çalışın.
 3. Motorda önemli miktarda buz varsa, dondurucunuzun buzunu çözün ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Ayrıca motorda herhangi bir aşınma veya hasar belirtisi olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.
 4. Kolayca çeviremiyorsanız veya gözle görülür şekilde aşınmışsa, yeni bir evaporatör fan motoruna ihtiyacınız vardır .

Elektronik Kontrol Panosu

Bazı yeni buzdolapları modelleri elektronik kontrol panosu kullanabilir. Termistörler veya sıcaklık sensörleri, kontrol panosuna bağlanır ve taze gıda ve dondurucu bölmelerindeki sıcaklıkları izlemek için kullanılır. Kontrol panosu bu bilgiyi kompresörün, fan motorlarının ve defrost sisteminin çalışmasını kontrol etmek için kullanır. Sıcaklıklar çok yüksekse elektronik kontrol hatalı olabilir. Elektronik kontroller karmaşık ve pahalıdır ve genellikle güvenilirdir, bu nedenle kontrolü kınamadan önce kompresör, fanlar ve sensörler gibi diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını doğrulamalısınız. Bazı üreticiler, arızalı bir kontrolün teşhis edilmesine yardımcı olacak özel bilgiler sağlayabilir.

Buzdolabınızın elektronik kontrol panosu nasıl kontrol edilir:

 1. Elektrikli bileşenlerle ilgileneceğiniz için başlamadan önce buzdolabınızın fişini çekin.
 2. Elektronik kontrol kartını bulun ve cihazınızdan çıkarın. Buzdolabının içinde, genellikle buzdolabının üstüne veya yanına bağlı bulunan kontrol kutusunun içindedir.
 3. Kontrol panonuzda herhangi bir hasarlı folyo, aşınma, yanmış bağlantı, ark veya başka herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin.
 4. Yukarıdakilerden herhangi birini bulursanız, yedek bir elektronik kontrol panosuna ihtiyacınız vardır .

Sıcaklık Sensörü veya Termistör

Elektronik Kontrol kullanan modellerde, taze gıda ve dondurucu sıcaklıklarını izlemek için bir termistör veya sıcaklık sensörü kullanılabilir. Sensör, plastik bir kalkanla korunan ve sıcaklığa bağlı olarak direnci değişen küçük bir kapsül benzeri cihazdır. Kontrol panosu bu bilgiyi kompresör ve fan devrelerini açmak ve bazı modellerde damper kontrolünü çalıştırmak için kullanır. Bir sensör hasar görürse veya arızalanırsa, kontrol panosuna kompresörü ve fanları kapatması için yanlış sinyal verebilir ve normal taze gıda ve dondurucu sıcaklıklarından daha sıcak olmasına neden olabilir. Bireysel üreticiler, ilgili modele bağlı olarak bu sensörleri test etmek için belirli bilgilere sahip olabilir ve ayrıca bazı modellerde elektronik kontrol panosunda bir arıza kodu sağlayabilir.

Bir multi-metre ile bir buzdolabı sıcaklık sensörü veya termistör nasıl test edilir:

 1. Buzdolabınızın fişini çekerek başlayın, ardından ana kontrol panosunu bulmak için buzdolabınızın arka panelini çıkarın.
 2. Termistör(ler) ana kontrol panosuna bağlanacaktır. Test etmek için termistörleri cihazdan çıkarın.
 3. Bunları test etmeden önce, sıcaklığı 32 derece F’ye getirmek için termistör(ler)i 5 dakika buzlu suya yerleştirmeniz gerekecektir. Termistör(ler) farklı sıcaklıklarda farklı okumalar üretecektir ve önerilen aralıklar sadece aşağıdadır. 32 derece F sıcaklıkta termistörlere uygulayın.
 4. Terminallerdeki problar ve multimetreniz Rx1’e ayarlıyken, 16.600 ohm’luk (+/- yüzde 5) bir okuma almalısınız.
 5. Bu aralığın dışında bir okuma alırsanız, yedek bir sıcaklık sensörüne veya termistöre ihtiyacınız olacaktır .

Buz Çözme Zamanlayıcısı

Defrost zamanlayıcısı, hem kompresör devresini hem de defrost ısıtıcı devresini kontrol eden bir dizi kontağı çalıştıran elektro-mekanik bir zamanlayıcıdır. Çoğu zamanlayıcı, her 8-10 saatlik kompresör çalışma süresinde bir buz çözme döngüsünü etkinleştirir. Bu normalde günde bir veya iki kez gerçekleşir. Defrost zamanlayıcısı normalde 20 ila 30 dakika sonra buz çözme döngüsünü sonlandıracak ve kompresör ve fanlar yeniden başlayacaktır.

Bir multi-metre ile bir buzdolabı buz çözme zamanlayıcısı nasıl test edilir:

 1. Cihazınızı güç kaynağından ayırın ve buz çözme zamanlayıcınızı bulun. Buzdolabının alt destek plakasının arkasına, buzdolabının kontrol panelinde veya hatta arka duvarında buzdolabının arkasına yerleştirilebilir.
 2. Bulduktan sonra, test etmek için buz çözme zamanlayıcısını cihazdan çıkarın.
 3. Rx1 ayarında bir multimetre kullanarak, bir prob ortak terminale dokunur (“3” veya “C” olarak etiketlenmelidir), diğer ucu diğer üç terminale birer birer dokundurun. İlk çiftin test edilmesi, sürekliliği ifade eden sıfır veya sıfıra yakın bir okuma üretmelidir. İkinci çift ayrıca sıfır veya sıfıra yakın bir okuma ile sonuçlanabilir. Üçüncü terminal çiftinin test edilmesi, bir sonsuz okuma üretmelidir.
 4. Bu okumaları almazsanız, yeni bir buz çözme zamanlayıcısına ihtiyacınız olacaktır .

Buz Çözme Termostatı

Defrost termostatı, defrost ısıtıcısıyla seri bağlantılı bir güvenlik termostatıdır ve evaporatör, genellikle 4° ila 8° olarak derecelendirilen belirli bir sıcaklığa ulaştığında defrost döngüsünü sonlandırmak için kullanılır. Termostat arızalıysa ve açık devre kalırsa defrost ısıtıcısına enerji verilmeyecek ve defrost yapılmayacaktır.

Bir buzdolabının buz çözme termostatı multimetre ile nasıl test edilir:

 1. Buzdolabınızın fişini çekin ve buzdolabınızın buz çözme termostatını bulun. Üstte donduruculu modellerde, ünitenin tabanının altında yer alabilir veya dondurucunun arkasında bulunabilir. Yan yana bir buzdolabınız varsa, buz çözme termostatı dondurucu tarafının arkasında bulunur.
 2. Bulduktan sonra, test etmek için buz çözme termostatını çıkarın. Dondurucunun içindekiler, dondurucu rafları, buz yapıcı parçaları ve iç arka, arka veya alt panel gibi yolunuza çıkan nesneleri çıkarmanız gerekecektir.
 3. Multimetrenizi Rx1 ayarına getirin. Probların her birini bir termostat teline yerleştirin. Termostatınız soğuk olduğunda, multimetrenizde sıfır okuma üretmelidir. Eğer hava sıcaksa  bu test bir sonsuzluk okuması üretmelidir.
 4. Testinizden aldığınız sonuçlar burada sunulanlardan farklıysa, yeni bir defrost termostatına ihtiyacınız olacaktır .

Buz Çözme Isıtıcısı

Defrost ısıtıcısı, evaporatör serpantinlerinden gelen buzu ve buzu eriten cihazdır. Tipik olarak, bir cam veya alüminyum tüp içinde bulunan bir tel filamandır. Evaporatörün şekline göre birden fazla ısıtıcı olabilir.

Bir multi-metre ile bir buzdolabı defrost ısıtıcısı nasıl test edilir:

 1. Başlamadan önce cihazınızın güç kaynağıyla bağlantısını kestiğinizden emin olun.
 2. Buz çözme ısıtıcınızı bulun. Buzdolabınızın dondurucu bölümünün arka panelinin arkasına veya buzdolabınızın dondurucu bölümünün tabanının altına yerleştirilebilir. Defrost ısıtıcıları genellikle bir buzdolabının evaporatör bobinlerinin altında bulunur. Dondurucunun içindekiler, dondurucu rafları, buz yapıcı parçaları ve iç arka, arka veya alt panel gibi yolunuza çıkan nesneleri çıkarmanız gerekecektir.
 3. Defrost ısıtıcınızı test etmeden önce, onu buzdolabından çıkarmalısınız. Bir buz çözme ısıtıcısı iki kablo ile bağlanır ve kablolar geçmeli konektörlerle bağlanır. Bu konektörleri sıkıca kavrayın ve terminallerden çekip çıkarın. Size yardımcı olması için bir çift sivri uçlu penseye ihtiyacınız olabilir. Telleri kendileri çekmeyin.
 4. Isıtıcıyı süreklilik açısından test etmek için multimetrenizi kullanın. Multimetrenizi Rx1 ölçeğine ayarlayın ve test cihazının uçlarını her birine bir terminale yerleştirin. Bu, sıfır ile sonsuz arasında herhangi bir yerde bir okuma üretmelidir.
 5. Sıfır veya sonsuz okuması alırsanız, yedek bir buz çözme ısıtıcısına ihtiyacınız olacaktır .

Kondenser Fan Motoru

Çoğu modern donmayan buzdolaplarında fan soğutmalı bir kondenser bobini bulunur. Bu normalde buzdolabının arka alt kısmındaki kompresörün yanında bulunur. Kondenser fanı, ısıyı uzaklaştırmak için havayı kondenser bobininde dolaştırır. Buzdolabı normalden daha sıcaksa ve kompresör neredeyse sürekli çalışıyorsa, kondenser fan motorunda sorun olabilir. Kondenser fan motoru, evaporatör motoru ve kompresör ile aynı anda çalışır. Fan motoru hiç dönmüyorsa, kondenser aşırı ısıyı dışarı atamayacak ve kompresör neredeyse sürekli çalışacaktır.

Bir buzdolabı kondenser fan motoru nasıl kontrol edilir:

 1. Buzdolabınızın fişini güç kaynağından çekerek başlayın ve ardından kondenser fan motorunu bulmak için arka erişim panelini çıkarın, genellikle cihazın arka alt kısmında bulunur.
 2. Yerini bulduktan sonra, fanın serbestçe hareket etmesini engelleyebilecek herhangi bir kalıntı veya engel olup olmadığına bakın. Ayrıca kondenser fan motorunu herhangi bir aşınma veya hasar belirtisi açısından da kontrol etmelisiniz.
 3. Fan motoru tutulmuş veya aşınmışsa, yeni bir kondenser fan motoruna ihtiyacınız olacaktır .

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top