Chrome’da Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor nasıl kaldırılır

Chrome ayarlarında, bilgisayarınızın yöneticisi olsanız bile “Tarayıcınız kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” yazan bir sorumluluk reddi beyanı görüyor musunuz? Bu, Chrome 73 yapısı bu yılın başlarında kullanıma sunulduğundan beri oluyor.

Bilgisayarınızdaki sistem politikaları tarayıcı ayarlarını kontrol ettiğinde Chrome “Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” mesajını gösterir.

Kuruluşunuz PC, Mac veya Chromebook’unuzu kontrol ediyorsa, bu mesajı görme olasılığınız çok yüksektir. Ve bunda da olağandışı bir şey yok. Bununla birlikte, herhangi bir kuruluş tarafından kontrol edilmeyen bir iş veya ev bilgisayarı ise, PC’nizde Chrome için bir politika belirleyen yasal bir yazılım veya hatta bir kötü amaçlı yazılım olabilir.

Her iki durumda chrome://policyda, tarayıcınızdaki sayfaya giderek bilgisayarınızdaki hangi politikaların Chrome tarayıcı ayarlarını kontrol ettiğini kontrol edebilirsiniz .

Chrome’da chrome: // policy URL’ye gidin

Bu size, bilgisayarınızda yüklü bir yazılım tarafından kontrol edilen tüm etkin politikaları veya bir kuruluş tarafından belirlenen politikaları gösterecektir. Organizasyon kısmını elediğimizden, bilgisayarınızdaki bir yazılım Chrome ayarlarını yönetmek için bir sistem politikası oluşturmuş olabilir.

Üçüncü taraf yazılımlar tarafından yüklenen en yaygın ilke, ExtensionInstallSourcesilkedir. Bu politika, bir yazılımın Chrome’da uzantıları, uygulamaları ve temaları yüklemek için özel kaynaklar belirlemesine izin verir.

Görünür politika değeri olmayan Chrome ExtensionInstallSources politikası

ExtensionInstallSourcesGörünür bir politika değeri olmayan “Chrome Politikaları” bölümünün altında politikanız varsa, boş olduğu ve hatta orada olmaması gerektiği anlamına gelir.

Windows’ta Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak Chrome Politikalarını silin

Birçok kullanıcı, Windows 10 kayıt defteri düzenleyicisini kullanarak boş Chrome politikalarının kaldırılmasının tarayıcıdaki “Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” sorununu çözdüğünü bildirdi. Biz de aynısını yapacağız.

Çalıştır komut ekranını başlatmak için klavyenizdeki “Win ​​+ R” tuşlarına basarak Windows 10 Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın , ardından kutuya “regedit” yazın ve enter tuşuna basın.

Çalıştır komut penceresine “regedit” yazın ve enter tuşuna basın

Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinde, adres çubuğunun içini tıklayın ve boşaltmak için “Ctrl + A” tuşlarına basın. Ardından aşağıdaki adresi yazın / yapıştırın ve enter tuşuna basın.

ComputerHKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesGoogleChrome

Chrome politikaları kayıt değerleri klasörüne erişin

Şimdi Chrome politikaları klasörünü silin. Soldaki gezinme panelinde Chrome klasörünü sağ tıklayın, ardından içerik menüsünden Sil’i seçin.

Windows 10 kayıt defteri düzenleyicisini kullanarak Chrome politikaları klasörünü silin

💡 İpucu
Tamamen silmeden önce kayıt düzenleyicide Chrome ilke klasörünün bir yedeğini almak isteyebilirsiniz. Yedek kayıt dosyasını PC’nize kaydetmek için Chrome klasörüne sağ tıklayın ve “Dışa Aktar” ı seçin.

Bir onay diyalogu olsun, tık Evet politikaları bölümü altında Chrome klasörünü silme onaylayın.

Windows 10 kayıt defteri düzenleyicisinde bir klasörü silmeyi onaylamak için Evet’i tıklayın.

Chrome politikaları klasörünü sildikten sonra Windows 10 kayıt defteri düzenleyicisini kapatın.

Chrome politikalarını içeren kayıt defteri klasörünü sildikten sonra Chrome’u düzgün şekilde yeniden başlatın . Chrome’da üç noktalı menüyü tıklayın ve menünün altındaki Çıkış’ı seçin.

Bilgisayarınızdaki Chrome’u düzgün şekilde kapatın

Şimdi bilgisayarınızda Chrome’u tekrar başlatın. “Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” sorumluluk reddi beyanı, üç noktalı menünün altından, Chrome ayarları sayfasından ve diğer her yerden kaldırılmalıdır. Doğrulamak için chrome://managementChrome’da URL’ye gidin .

“Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” sorumluluk reddi beyanının kaldırıldığını doğrulamak için “chrome: // management” sayfasına gidin

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir