Bulaşık Makinesi Musluk İşareti Işığı Yanıyor

Gün geçtikçe hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp sürekli yardımımız koşan beyaz eşyalarımız kimi zaman canımızı sıkabilir. Can sıkıcı durumlarda iyi ki almışız bu makineyi dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü saatlerce uğraşarak yıkadığınız bulaşıklarınızı bulaşık makinesi 1 saat gibi bir sürede tertemiz etmekte ve 1 saatte neredeyse 3 günlük bulaşığınızı yıkamaktadır.

Bulaşık Makinesi Musluk Işığı Neden Yanar?
Bulaşık makineleri bir çok nedenle sorun çıkarabilir. Her arızanın da ayrı bir kodu ve ayrı bir rehberi bulunmaktadır. Bosch bulaşık makineleri için en çok ortaya çıkan arızalardan olan musluk işaretinin yanması sorunun çözümü için aşağıda bir kaç yöntemi sizlerle paylaşacağız. İlk tavsiyemiz cihazınızın garantisi varsa kesinlikle bir işlem yapmadan yetkili servise ulaşarak durumu anlatın ve ücretsiz olarak sorununuzu çözsünler. Eğer ki garantisi yoksa cihazınızın aşağıdaki işlemleri yapınız.

1- İlk olarak musluk ışığı yanan makinenin su gelen hortumunu kontrol edin herhangi bir sorun var mı eğer ki hortumda herhangi bir sorun yok ise yapacağınız işlem su gelen musluğu kontrol etmektir. Musluk çalışıyor mu su geliyor mu bunu kontrol ederek suyun makineye geldiğinden emin olun genel olarak bu sorun musluğun kapalı olmasından veya suların kesik olmasından kaynaklanmaktadır.

2- Bulaşık makinenizin reset tuşu var ise reset atarak yeniden çalıştırmayı deneyin Bosch bulaşık makinelerinde tuş olarak reset bulunmaktadır yaklaşık 3-5 saniye basılı tutarak reset işlemi sağlayabilirsiniz.

3- Bulaşık makinesinin ventil denen parçasının bozulması musluk ışığının yanmasına ve bulaşık makinesinin çalışmamasına neden olacaktır. Bu durumda yetkili servise durumu bildirmeniz en kolay çözüm olacaktır.

4- Bulaşık makineniz suyu boşaltmıyor olabilir bu durumda bulaşık makinenizi yerinden oynatarak ön tarafını kaldırıp bir kaç kez ileri geri yapmanız tıkanıklık varsa bunun açılmasını sağlayarak sorunu çözebilir.

5- Bulaşık makinenizin su pompasında arıza oluşmuş olabilir. Bu arızayı kullanıcılar anlayamazlar bizim tavsiyemiz bir servis çağırarak arızayı tespit ettirmenizdir.

Bulaşık makinesinin musluk ışığı yanma konusu genel olarak 1. seçenek dışındaki arızalar yetkili serviler tarafından çözülebilecek arızalardır. Bizim tavsiyemiz bu arızayı yaşayan kullanıcılar yetkili servise başvurarak makinelerinin sorunlarını öğrenmeleridir. Bosch bulaşık makine servisleri ürünü kendi tespit cihazlarına bağlayarak sorunun ne olduğunu kısa sürede tespit etmektedirler.

İlginizi Çekebilir!

Bulaşık Makinesi Elektrik Sorunları ve Çözümleri

Giriş: Günümüzde bulaşık makinesi, mutfakta zaman ve enerji tasarrufu sağlamak adına vazgeçilmez bir ev aleti …

13 Yorum

 1. Allah razı olsun sizden. Dün akşam makineyi çalıştırdım. Bulaşık ta biraz fazla kirli olduğu için benim aklım içine bulaşık deterjanı koy dedi. Bende aklıma uydum. Biraz zaman geçtikten sonra mutfağa gelince her taraf köpük içindeydi ve makine hep boşaltmaya çalışıyordu suyu. Hiç bir tepki vermiyordu. Mesela reset atılmıyordu. Fişe taktınmı direk pompa devreye giriyordu ve su kesik lambası yanıyordu. Bizde mecbur fişten çektik, kendimiz temizledik. 2 saattir araştırıyorum. Artık tam vazgeçip servisi arayacaktım ki bu siteyi buldum. En gülünç tarafı ise sadece makineyi sallamayla tekrar aktif hâle gelmesiydi. Size çok teşekkür ediyorum.

  • Şuan benim makine de aynı durum da akşam yatmadan bulaşık sabunu koymuştm kenarlardan dışarı verdi şimdi kapanmıyor reset atılmıyor ama çalışıyor gibi ses geliyor nasıl yaptınız

  • Şuan aynı sorunu yaşıyorum nasıl düzelttiniz yardımcı olursaniz sevinirim.

  • Bizim de makina kendi kendine sürekli su boşaltmaya çalışıyordu yukarıdaki gibi önce filtreyi temizledim sonra makinanın önünü kaldırıp salladım kendine geldi. Sonrada temizleme kimyasalı ile temizleme yaptırdım

 2. Halil bey çok teşekkürler sizin yorumunuz sayesinde bende makinayı salladım ve çalıştı kaç saattir kafayı yemek üzereydim

 3. Ayyyy nasıl büyük bir dertten kurtardınız beniiiii. 2 yıldır böyle bi şey gelmemişti başıma aynen öne çektim aşağı yukarı indirdim kaldırdım makineyi bir baktım ki fişi taktım düzeldi. Servis çağırmadan bu yöntemi deneyin. Köpüğe boğulmuştu makinem her yer köpük ve suydu boş çalıştırıyodum ki

 4. Kesinlikle öne çekin kaldırıp indirin 2, 3 kez hemen ışıklar normale dönüyor. Sorun çözülüyor.

 5. Allah razı olsun abi bizim makinede sallayınca çalıştı

 6. Bizimkinde köpük sorunu yok makina end konumunda ama musluk ışığı yanıp sönüyor devamlı çektik baktık su borusu hafif hafif damlama yapıyor yerler ıslanmış az da olsa. Makinayı kaldırdık öne doğru fisi tekrar taktigimizda sorun hala devam ediyor muhtemelen yetkili servisi cagiracagiz

  • Mrb. Benimde makinem sizinkine yakın arızası var.start yapıyorum önce tahliye ediyor, biraz su alıyor ve end ışığı yanmaya başlıyor. Bu arada musluk ışığı sürekli yanmaya devam ediyor. Siz nasıl arizayi çözdünüz fatih bey?

 7. Çok teşekkür ediyorum. Burayı okuduktan sonra makinayı tezgah altından öne çektim, sağa sola öne arkaya salladım biraz, fişi taktım düzeldi. İşiniz rast gitsin.

 8. Aynı sorunu şöyle çözdük. Makine de musluk simgesi yanıp sönüyordu hiçbir şekilde resetleme yapmıyor tuşlar tepki vermiyordu. Servis makineyi arkaya ve yana yarım yatır içinden su akıyorsa akması damlası bitene kadar yatırmaya devam et dedi yaptık önce arkaya sonra sola sağa yatırdık akan su bitti taktık çalıştı. Bizim makine eşya taşındıktan sonra ilk çalıştırmada bu sorunu vermişti.

 9. musluk işareti

  Teşekkür ederim. Bulaşık makinesi musluk işareti yandı ve bu yazı ve yorumlara dikkat ederek sorunu giderdim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir