Bilgisayarda Google Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir

Tarayıcıda Arama Geçmişini Temizleme

İş yerinde veya evde paylaşılan bir bilgisayar kullanıyorsanız, aradıklarınızı başkalarının görmesini istemeyebilirsiniz. Bugün kullanılan tarayıcıların çoğunda (önceki aramalarınızı kullanan) adres çubuğu önerisini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Google Chrome

Chrome tarayıcısını başlatın ve tarayıcının sağ üst tarafındaki üç nokta simgesine tıklayın.

Farenizi Chrome menüsünde “Geçmiş” in üzerine getirin, ardından genişletilmiş seçeneklerden “Geçmiş” i tekrar seçin. Ctrl+HKlavye kısayolunu kullanarak da Chrome geçmişi sayfanızı açabilirsiniz .

‘Geçmiş’ sayfasının sol tarafında bulunan seçeneklerden ‘Tarama verilerini temizle’ seçeneğini tıklayın.

Yeni bir açılır arayüz ‘Tarama Verilerini Temizle’ ekranda birkaç onay kutusu ile görüntülenecektir. ‘Gelişmiş’ sekmesine tıklayın.

Ardından, ‘Zaman aralığı’ seçeneğinin yanındaki açılır menüyü tıklayın ve seçeneklerden ‘Tüm zamanlar’ı seçin.

Kaydedilen tüm arama geçmişini Chrome’dan silmek için şimdi ‘Verileri temizle’ düğmesine tıklayın.

Mozilla Firefox

Firefox’ta arama geçmişinizi temizlemek için tarayıcının sağ üst tarafındaki menü simgesine tıklayın.

Görünen menüden ‘Seçenekler’i seçin.

Ekranda Firefox’un tüm ayarlarını içeren yeni bir ‘Seçenekler’ sekmesi açılacaktır. Sol panelden ‘Gizlilik ve Güvenlik’i seçin.

Bu sizi ‘Tarayıcı Gizliliği’ ayarlarına götürecektir. Aşağı kaydırın ve “Geçmiş” bölümünün altındaki “Geçmişi Temizle” yi seçin.

Ekranda birkaç onay kutusuyla birlikte yeni bir açılır arayüz ‘Yakın Geçmişi Temizle’ gösterilecektir. ‘Temizlenecek zaman aralığı’ seçeneğinin yanındaki açılır menüyü tıklayın ve listeden ‘Her şey’i seçin. Zamanda ne kadar geriye gitmek istediğiniz size kalmış, ancak tarama geçmişinizi iyice temizlemek istiyorsanız, ‘Her şeyi’ seçmelisiniz.

Şimdi, ‘Geçmiş’ ve ‘Veri’ altındaki ayrıntılı öğe listesindeki onay kutularını seçin / işaretleyin ve kaydedilmiş tüm tarama ve arama geçmişinizi silmek için ‘Tamam’ı tıklayın.

Google Hesabından Arama Geçmişini Temizleme

Tarayıcınızda arama ve göz atma geçmişinizi temizlemek, yalnızca yerel olarak bilgisayarınıza kaydedilen geçmişi siler. Google sunucularında depolanan Google Web ve Uygulama etkinliğinizi silmek için “Etkinliğim sayfası” nı ziyaret edin.

Google Arama, YouTube ve diğer Google Hizmetleri dahil tüm etkinliklerinizi ve geçmişinizi görmek için myactivity.google.com adresini ziyaret edin.

Yeni sayfada, yaptığınız web sitelerinin ve aramaların bağlantılarını göreceksiniz. Bu aynı zamanda mobil cihazlarınızdan arama geçmişini de içerir. Tüm bu faaliyetler zamana göre ayrılmıştır.

Her etkinliğin yanındaki üç noktalı menüyü tıklayıp ‘Sil’i seçerek bu etkinlikleri tek tek silebilirsiniz.

Tüm aktiviteleri bir defada silmek için, sol paneldeki ‘Aktivite silme ölçütü’ seçeneğini seçin.

Zamanı uygun şekilde seçmenizi sağlayan bir açılır pencere belirir. Her şeyi tamamen silmek için “Tüm zamanlar” ı seçin.

Tüm hizmetleri listeleyen yeni bir açılır pencere görünecektir. Her hizmetin yanındaki onay kutularını tıklayarak hizmetleri ayrı ayrı seçebilir ve ardından tüm etkinlikleri silmek için ‘İleri’yi seçebilirsiniz.

Görünen yeni açılır pencerede, geçmişinizi silmek istediğinizi onaylamak için ‘Sil’i tıklayın.

Arama geçmişinizin başarıyla silindiğini onaylayan yeni bir ekran açılır.

Bilgisayarınız birden çok kullanıcı tarafından kullanılıyorsa, arama geçmişinizi tarayıcıdan temizlemek her zaman iyi bir fikirdir. Veya, bununla uğraşmak istemiyorsanız ve gerçekten kimsenin bulmasını istemediğiniz çok az arama varsa, o zaman yalnızca tarayıcınızdaki gizli pencere kullanabilirsiniz. Bu, aramanızın veya açtığınız web sitelerinin tarayıcıya kaydedilmemesini sağlar.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir