Windows 11’de Windows Gezgini Nasıl Yeniden Başlatılır

Windows 11 PC’nizde Görev Çubuğu veya Dosya Gezgini ile ilgili sorunlarınız mı var? Windows Gezgini’ni yeniden başlatarak bunları düzeltin.

Windows Gezgini, esasen Windows işletim sisteminin grafik arabiriminin çekirdeğini oluşturan bir arka plan işlemidir. Çoğu, değilse de, Görev Yöneticisi, Dosya Gezgini veya Görev Çubuğu gibi Windows GUI’nin tüm bileşenleri Windows Gezgini’ne bağlıdır.

Görev Çubuğunun çalışmaması veya Dosya Gezgini’nin yanıt vermemesi gibi Windows Gezgini’nin herhangi bir öğesiyle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, Windows Gezgini işlemini yeniden başlatmak kolay bir düzeltmedir. Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak hızlı ve kolaydır ve çoğu zaman yeniden başlatmaya veya karmaşık sorun gidermeye gerek kalmadan sorunları çözer.

Bu tür sorunlar yaşıyorsanız, Windows 11 bilgisayarınızda Windows Gezgini’ni Yeniden Başlatmak için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler hakkında bilgi edinmek için bu kılavuzu izleyin.

Görev Yöneticisi’ni kullanarak Windows Gezgini’ni yeniden başlatın

Windows Gezgini, Görev Yöneticisi kullanılarak birkaç basit adımda kolayca yeniden başlatılabilir. İlk olarak, Başlat Menüsü aramasında arayarak ve arama sonuçlarından seçerek Görev Yöneticisini açın.

Görev Yöneticisi penceresi göründükten sonra, ‘Windows Gezgini’ni görene kadar en aşağıya doğru kaydırın. Üzerine bir kez tıklayarak vurgulayın ve ardından pencerenin sağ alt köşesinde bulunan ‘Yeniden Başlat’ düğmesine tıklayın.

Bir Toplu Dosya Oluşturarak Windows Gezgini’ni Yeniden Başlatın

‘Toplu iş dosyası’ terimiyle hiç karşılaşmadıysanız endişelenmeyin. Toplu iş dosyaları, yürütülebilecek bir metin dosyası içinde saklanan basit komut satırlarıdır. Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak için toplu iş dosyasını oluşturduktan sonra, onu tutabilir ve Windows Gezgini’ni tek bir tıklamayla yeniden başlatmak için bir anahtar olarak kullanabilirsiniz.

Önce masaüstünüzdeki herhangi bir boş alana sağ tıklayın, ‘Yeni’yi ve ardından ‘Metin Belgesi’ni seçin.

Şimdi, üzerine çift tıklayarak Yeni Metin Belgesini açın.

Not Defteri penceresi göründüğünde, önce aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve ardından Enterbir sonraki satıra geçmek için tuşuna basın.

taskkill /f /im explorer.exe

Yeni satırda, aşağıdaki komutu kullanın ve yapıştırın:

start explorer.exe

Her iki komutu da girdikten sonra, bu metin dosyasını yürütülebilir bir toplu iş dosyasına dönüştürmek için dosyayı kaydetmeniz ve dosya adının sonuna ‘.bat’ dosya uzantısını atamanız gerekir.

Bu dosyayı kaydetmek için ‘Dosya’yı tıklayın ve ardından ‘Farklı Kaydet…’i seçin veya CTRL+ Shift+ olan klavye kısayolunu kullanabilirsiniz s.

‘Farklı Kaydet’ penceresinde, toplu iş dosyasına hatırlayacağınız bir ad atamak ve dosya adının sonuna boşluk bırakmadan ‘.exe’ uzantısını eklemek için kullanmak için ‘Dosya adı’nın yanındaki metin kutusunu kullanın. . Toplu iş dosyasını ‘Kaydet’ düğmesine tıklayarak istediğiniz herhangi bir dizine kaydedin.

Kaydettikten sonra, dosya simgesinin bir belge simgesinden farklı bir simgeye değiştirildiğini fark edeceksiniz. Şimdi Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak istediğinizde toplu iş dosyasına çift tıklayın.

Komut İstemi Arayüzünü Kullanarak Windows Gezgini’ni Yeniden Başlatın

Toplu iş dosyasını oluşturmak için kullandığınız komutların aynıları, Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak için Komut İstemi arabirimi kullanılarak da yürütülebilir. Başlamak için Windows aramada ‘Komut İstemi’ yazın. Arama sonuçlarından uygulamaya sağ tıklayın ve ‘Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

Komut İstemi penceresinde taskkill /f /im explorer.exekomut satırının içine yazın ve Enterklavyenizde tuşuna basın. Aşağıdaki Görev Çubuğunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Bundan sonra, start explorer.exebir sonraki komut satırını yazın ve Entertekrar basın. Şimdi, Görev Çubuğunun yeniden göründüğünü fark edeceksiniz; bu, Windows Gezgini’ni başarıyla yeniden başlattığınız anlamına gelir.

Windows 11 bilgisayarınızda Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak için bu yöntemleri kullanın.

Check Also

Windows 11’de Dosya Gezgini’nde ‘Bu Bilgisayar’ Bölümünden Klasörler Nasıl Eklenir veya Kaldırılır

Windows 11’de Dosya Gezgini’nde ‘Bu Bilgisayar’ Bölümünden Klasörler Nasıl Eklenir veya Kaldırılır Windows 11’de Dosya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.