Sesli Mesajlar için iMessage'da 'Tutuldu' Ne Anlama Geliyor?

Yalnızca ara sıra ekranınızı süsleyen “Tutuldu” göstergesi hakkında her şeyi öğrenin.

iMessage, interneti kullanan diğer Apple kullanıcılarıyla metin mesajları üzerinden iletişim kurmak için basit bir platform gibi görünebilir. Ancak, sadece “metin” mesajları üzerinden iletişim kurmak için ne basit ne de sadece bir platform. İMessage ile yapabileceğiniz çok daha fazla şey var – fotoğraflar, videolar, Memojiler, sesli ve dijital mesajlar gönderin, kişilerinizle çok oyunculu oyunlar oynayın.

Ancak, iMessage’larla yapabileceğiniz bu tür şeyler ne kadar geniş olursa, sekmelerde tutmanız gereken şeyler o kadar geniş olur. Ve herkes yeni bir cihaza el atar koymaz her şeyle ilgili her şeyi öğrenmeyi umursamıyor. Bu, birçok insan için bilinmesi gereken bir temelde ve bu tamamen sorun değil. Sonuçta, iPhone’unuzu bir süre kullandıktan sonra karşılaşacağınız pek çok şey var.

Bu nedenle, iMessage’daki sesli mesajlarınızda yalnızca bazen görünen “Kept” göstergesini nihayet öğrenmenin zamanı gelmişse, doğru yerdesiniz.

“Tutulan” Bilmecesi Çözümü

Görünüşe göre, Apple sesli mesajların gizli bir mesele olduğunu düşünüyor ve onlara öyle davranıyor. Varsayılan olarak, gönderdiğiniz veya aldığınız tüm sesli mesajlar otomatik olarak imha edilir. Tüm sesli mesajların, doğal akışlarını değiştirmediğiniz sürece, ilk dinledikten sonra yalnızca iki dakikalık bir ömrü vardır.

Bu değişiklik neye benziyor? Alıcı, iki dakika sonra otomatik olarak silinmesini engelleyen bir sesli mesajı saklamayı seçebilir. Sesli mesaj daha sonra diğer metin mesajları gibi iMessage konuşma geçmişinde kalır.

Esasen, birine bir sesli mesaj gönderdiyseniz ve onu saklamayı seçtiyse, mesajın süresinin dolmadığını size bildirmek için sesli mesajın altında bir “Tutuldu” göstergesi görürsünüz.

Biraz daha genişletmek için iki olasılık vardır: ya alıcı özellikle sesli mesajınızı kaydetmeyi seçti ya da telefonunu tüm sesli iMessage’ları saklayacak şekilde ayarladı.

Sesli Mesaj Nasıl Saklanır?

İPhone’unuzun ayarlarına gidin, aşağı kaydırın ve Mesaj ayarlarını açmak için ‘Mesajlar’a dokunun.

Mesaj ayarları açılacaktır. ‘Sesli Mesajlar’ bölümünü bulana kadar en sona kaydırın. Orada ‘Expire’ seçeneğini bulacaksınız. Varsayılan olarak, ‘2 Dakika Sonra’ olarak ayarlanmıştır.

Şimdi, bu durumda, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm sesli mesajların altında bir ‘Sakla’ seçeneği görünecektir. Bu seçeneğe dokunmazsanız, mesaj 2 dakika sonra sona erecek ve sonsuza kadar kaybolacaktır. ‘Tut’ seçeneğine dokunursanız, mesaj siz onu veya sohbeti silene kadar iMessage konuşma geçmişinizde kalacaktır. Bu, göndermiş veya almış olsanız da, tüm sesli mesajlar için geçerlidir.

Ayarlar’da ‘Sona Erme’ seçeneğine geri dönelim. Açmak için ona dokunun. “2 Dakika Sonra” nın yanı sıra diğer seçenek “Asla” dır. Seçmek için ona dokunun.

Sesli mesajların süresi asla dolmayacak şekilde ayarlandığında, gönderdiğiniz veya aldığınız tüm sesli mesajlar sonsuza kadar (veya sohbeti silmediğiniz sürece) iMessage konuşma geçmişinizde kalır.

Not: Bu ayarın yapılandırması yalnızca sizin tarafınızdaki mesajları etkiler. Mesajların 2 dakika sonra sona ermesini seçtiyseniz, bu, gönderdiğiniz sesli mesajların diğer kişinin cihazından 2 dakika sonra sona ereceği anlamına gelmez. Sadece sizin sonunuzdan sona erecekler.

Mesajı Nasıl Tuttuklarını Bilebilir miyim?

Artık tüm ortamı daha iyi anladığınıza göre, “Kept” gizemine geri dönelim. Diğer kişinin kasıtlı olarak sesli mesajınız için bu tutma düğmesine basıp basmadığını bilmenin bir yolu var mı yoksa bu onların varsayılan ayarı mı? Tam olarak değil. Sonundaki durum ne olursa olsun, mesajın süresi herhangi bir nedenle sona ermiyorsa, yalnızca bir “Saklandı” ile bilgilendirilirsiniz.

Yine de durumu daha iyi anlayabilirsiniz. Bir konuşmada yalnızca bazı sesli mesajlarınız “Tutuldu” göstergesini gösteriyorsa, kişi bunları kesinlikle manuel olarak kaydediyor demektir. Ancak tüm mesajlarınız bunu gösteriyorsa, kişi ya manyakça tüm sesli mesajlarınızı kaydediyordur ya da bu şekilde yapılandırılmış zaman aşımı ayarına sahiptir. İkincisi açıkça çok daha olasıdır, ancak asla emin olamazsınız.

Diğer kişi sesli mesajınızı saklamayı seçse bile, siz de saklamayı seçene kadar mesajın sonunuzdan sona ereceğini unutmayın. Mesaj sizin tarafınızdan kaybolduğunda, küçük “Kept” göstergesi, sizden sesli bir mesaj sakladıklarını size bildirmek için bir etikete dönüşecektir.

Tüm şakalar bir yana, sesli mesajlar için otomatik sona erme oldukça faydalı olabilir. Bunları çok kullanırsanız, çok fazla yer kaplayabilirler ve otomatik kullanım süresi sona erme, işinizin bitmesini önler. Çoğu insan tam da bu nedenle sesli mesajların süresinin dolmasına izin verir. Bu nedenle, yıllarca kullanımdan sonra bile sadece “Kept” göstergesiyle karşılaştıysanız, bunu merak etmeniz son derece mantıklıdır.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir