iPhone Kilit Ekranında Bildirim Sayısı Nasıl Gösterilir

Kilit ekranında yer kaplayan bildirimleri sevmiyor musunuz? Bunun yerine yalnızca sayılarını görmek için Say düzenine geçin.

Bir günde tonlarca bildirim alıyoruz – bazıları önemli, diğerleri gün içinde zar zor bakıyoruz ama almayı da bırakmak istemiyoruz. Onları günün sonuna saklıyoruz. Ancak bu bildirimler biriktiğinde sürekli bakmak can sıkıcı hale gelebilir.

iOS 16 ile birlikte bildirimler bölümüne çok ihtiyaç duyulan bir değişiklik geldi. Yeni başlayanlar için, bildirimler tüm ekranı kaplamak yerine kilit ekranının altından aşağı doğru açılır. Ancak en önemli değişiklik, kilit ekranınızda uygulamadan gelen gerçek bildirimler yerine yalnızca bir bildirim sayısı görüntüleyerek istilacılıklarını daha da azaltabilmenizdir.

Bu nedenle, kilit ekranı bildirimlerinizi silmek istemiyorsanız ve aynı zamanda dağınıklığa da bakmak istemiyorsanız, bu ikisi arasında güzel bir denge sağlar. Yeni düzen, iPhone’unuzu sık sık insanlar arasında yüz üstü olarak bulursanız ve aldığınız bildirimleri yayınlamak istemezseniz de kullanışlı olur.

Yeni bildirimleri manuel olarak gizleyebilirsiniz. Veya her yeni bildirim aldığınızda yalnızca bir sayı olarak görüntülenecek şekilde varsayılan düzeni değiştirebilirsiniz.

Sayıyı Görüntülemek için Bildirimleri Manuel Olarak Gizleyin

Varsayılan olarak, iPhone’unuzdaki bildirimler yığınlar halinde görünecektir. Ancak bunları iOS 16’da tek bir kaydırma ile geçici olarak gizleyebilirsiniz. Kilit ekranında bildirimlerinize gidin ve üzerlerinde aşağı kaydırın. Kilit ekranında herhangi bir yerde değil, bildirimleri kaydırmayı unutmayın; Bu, Spotlight aramasını açar.

Tüm yeni bildirimler gizlenecek ve alt kısımda onların yerine bir sayı görüntülenecektir. Örneğin, yalnızca 1 yeni bildirim varsa, altta ‘1 Bildirim’ görürsünüz.

Ancak ne zaman yeni bir bildirim gelirse bildirimleriniz tekrar görünür hale gelir. Bildirimlerinizi kaçırmak istemiyor ancak bildirimin hangi uygulamadan geldiğini görür görmez ekranınızın dağınıklığından kurtulmak istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Ayarlar Uygulamasından Bildirim Görüntüleme Düzenini Değiştirin

İPhone’unuzun kilit ekranındaki bildirim yığınının veya listesinin hayranı değilseniz, varsayılanı bir sayıya değiştirebilirsiniz. Bu nedenle, farklı uygulamalardan gelen tüm bildirimleri içerikleriyle birlikte kilit ekranınızda görüntülemek yerine, onları genişletene kadar yalnızca toplam yeni bildirim sayısını görürsünüz. Yeni bir bildirim geldiğinde bile, onları manuel olarak görüntüleyene kadar hangi uygulamadan geldiğini görmeyeceğinizi unutmayın.

Varsayılan düzeni değiştirmek için, ana ekrandan veya cihazınızın uygulama kitaplığından Ayarlar uygulamasına gidin.

Ardından, daha fazla ilerlemek için ‘Bildirimler’ kutucuğunu bulun ve üzerine dokunun.

Ardından, bir sonraki ekranda devam etmek için ‘Farklı Görüntüle’ seçeneğine dokunun.

Son olarak, ‘Farklı Görüntüle’ ekranında, gelen bildirimlerin sayısını kilit ekranınızda görüntülemek için geçiş yapmak için ‘Sayı’ seçeneğine dokunun.

Artık kilit ekranınızda yeni bildirimler sayı olarak altta görünecek. Bildirimleri görüntülemek için görüntülenen numaraya dokunun veya yukarı kaydırın.

iPhone’unuzun kilidini açtığınızda, bunlar artık yeni bildirimler olmayacak. Yani, bildirimler Bildirim Merkezi’nde olsa bile kilit ekranında herhangi bir numara olmayacak. Listeye veya yığın düzenine geri dönmek isterseniz, istediğiniz zaman bildirim ayarlarından değiştirebilirsiniz.

iOS 16 ile gelen bildirimlerin daha az müdahaleci olmasını sağlamanın yanı sıra kilit ekranınızda minimum yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Tüm çile çok sezgiseldir ve buna hemen alışırsınız.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir