iOS 13.4 İncelemesi: iPhone için kullanıcı dostu bir güncelleme

Desteklenen tüm iPhone modellerine yüklemek güvenlidir

Neredeyse iki aylık test ve altı beta sürümün ardından Apple nihayet iPhone için iOS 13.4 güncellemesini ve iPad için iPadOS 13.4’ü halka açıkladı.

Geliştiricilere bir hafta önce yayınlanan güncelleme ve o zamandan beri iPhone 11, iPhone XS Max, iPhone X ve bir iPhone 7’de bu inceleme için en son iOS sürümünü test etmek ve denemek için çalıştırıyoruz.

🆕 iOS 13.4 Güncellemesindeki Yeni Özellikler

Memojiler, iCloud Drive Klasör Paylaşımı ve daha fazlası

İPhone için iOS 13.4 güncellemesinde birçok yeni özellik ve performans iyileştirmesi var. Bu özellikler çığır açıcı olmayabilir, ancak incelikli bir şekilde güzel ve yararlıdır.

🧑 Yeni Memoji Çıkartmaları

İMessage’ı çok kullanıyor musunuz? İOS 13.4 ile birlikte yaklaşık dokuz yeni Memoji çıkartması var. Yeni parti içindeki favorimiz ‘Namaskar’ Memojisi.

☁️ iCloud Drive Klasör Paylaşımı

Artık iCloud Drive’daki klasörleri, davet ettiğiniz kişilere veya klasör bağlantısına sahip olan kişilere erişimi sınırlama özelliğiyle Dosyalar uygulamasından paylaşabilirsiniz. Klasörde kimlerin değişiklik yapabileceği ve kimlerin yalnızca dosyaları görüntüleyip indirebileceği ile ilgili izinler de ayarlayabilirsiniz.

İCloud Klasör Paylaşma seçeneklerine erişmek için, önce Dosyalar uygulamasında paylaşmak istediğiniz klasöre uzun basın, üst üste yerleştirilmiş menüden ‘Paylaş’ı seçin ve ardından Paylaş Sayfası ekranından’ Kişi Ekle ‘seçeneğini seçin.

İPhone Dosyaları uygulamasında iCloud Drive Klasör Paylaşma seçeneklerine erişme

💰 Bir Uygulamanın iOS ve Mac sürümleri için tek satın alma

Geliştiriciler artık App Store’daki uygulamaları tarafından desteklenen tüm platformlar için tekil satın almayı etkinleştirebilirler. Yani, iPhone’unuz için bir uygulama satın alabilirsiniz ve macOS için mevcutsa, onu mağazadan tekrar satın almak zorunda kalmadan Mac’inize de indirebilirsiniz.

Ancak bunun uygulama geliştiricileri için gönüllü olduğunu bilin. Çoklu platform uygulama sürümleri için tekli satın alımlara izin vermemeyi seçebilirler.

🗒 Mail, Apple Arcade, CarPlay ve AR

Diğer önemli iOS 13.4 özellikleri (doğrudan güncelleme değişiklik günlüğünden) .

Posta

Apple Arcade ile App Store

CarPlay

Arttırılmış gerçeklik

Tuş takımı

⚙ İyileştirmeler

Aşağıda, iOS 13.4 güncellemesinin iPhone’a getirdiği küçük iyileştirmelerden bazıları yer almaktadır.

🐛 iOS 13.4’teki hata düzeltmeleri nelerdir?

Kamera, Fotoğraflar, iMessage, CarPlay ve daha pek çok şeyle ilgili şeyler

iOS 13.4, birçok hata düzeltmesiyle birlikte gelir. Resmi değişiklik günlüğündeki güncellemeye dahil edilen tüm düzeltmelerin listesi burada. Ve bu liste zaten yeterince uzun olsa da, güncellemede listede yer almayan çok daha fazla küçük düzeltme olduğuna inanıyoruz.

📡 iOS 13.4’te Bluetooth, Wi-Fi ve Hücresel Bağlantı

Her şey her zamanki gibi çalışıyor

Bazı son iOS güncellemelerinin geçmişi göz önüne alındığında, güncellenmiş yazılımın bütünlüğünden şüphe duyuyorsanız anlaşılabilir bir durumdur. İOS güncellemelerinin daha önce iPhone’un hayati bağlantı özelliklerini bozduğunu gördük. Neyse ki, iOS 13.4’ün yüklenmesi güvenlidir.

İki aydır iPhone’larımızda iOS 13.4 beta sürümlerini ve 6 gündür son derlemeyi (geliştirici önizlemesi olarak) çalıştırıyoruz. Bu güncellemenin iPhone’un hiçbir hayati bağlantı özelliğini bozmadığını söyleyebiliriz.

Gözlemler

🚅 iOS 13.4’te iPhone hızı

Apple tekrar iPhone’unuzu yavaşlatmaya cesaret edemez

Apple, dersini iOS 10 ve iOS 11 güncellemeleriyle eski iPhone’ların performansını yavaşlatınca öğrendi. Bu ayın başlarında şirket, iPhone cihazlarının performansını yavaşlatmaya karşı bir dava açmak için 500 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Apple’ın iPhone performansını bir daha kasıtlı olarak yavaşlatacağını düşünmüyoruz.

Bununla birlikte, iOS 13.4, yazılım kodunda küçük değişikliklerle artan bir güncellemedir. İPhone’unuzu yavaşlatması pek olası değil. Ayrıca, eski iPhone 7’mizde oldukça sorunsuz çalıştırıyoruz. Yani iOS 13.4 ile hız cephesinde sorun yok.

İOS 13.4’ü yükledikten sonra yavaş performans veya yavaş bir kullanıcı arayüzü yaşarsanız, bunun tüm iOS güncellemelerinde ortak olduğunu bilin. Bunun nedeni, işlemciye baskı uygulayan ve dolayısıyla hızı yavaşlatan bir güncelleme yükledikten sonra iPhone’unuzun dosya sistemini yeniden dizine eklemesidir. Çoğunlukla yalnızca eski iPhone modellerinde olur.

🔋 iOS 13.4’te Pil Ömrü

Ne daha iyi ne de daha kötü

İOS 13.4 güncellemesinde pil ömrü normaldir. Ne daha iyi ne de daha kötü. İPhone 11’imiz, iOS 13.4 Beta 3 sürümünde aşırı ısındı, bu da pil ömrünün zayıf olmasına neden oldu, ancak Beta 4 sürümünde kendini düzeltti. Beta 4 ve son sürümden bu yana pil ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmadı.

Ancak, iOS 13.4’ü yükledikten sonra 24 saate kadar pil tükenmesi yaşayabileceğinizi unutmayın. İPhone’unuz agresif CPU politikası kullanarak dosya sistemini yeniden indekslediğinden, bu herhangi bir iOS güncellemesi için normaldir.

İOS 13.4’teki pil tüketimi, güncelleme yüklendikten bir veya iki gün sonra azalacaktır. Aksi takdirde, iPhone’unuzdaki hangi uygulamaların en fazla pili tükettiğini görmeniz gerekebilir. Gereksiz güç kullanan bir uygulama bulursanız, onu iPhone’unuzdan kaldırın ve App Store’da bir geri bildirim yazarak uygulama geliştiricisine bunu bildirin, böylece geliştirici iOS 13.4 uygulamasıyla ilgili tüm uyumsuzluk sorunlarını çözebilir.

Sonuç

iOS 13.4, bazı özellikleri bir araya getirir, birçok sorunu düzeltir ve yüklemesi güvenlidir

Artımlı bir güncelleme için iOS 13.4, iPhone’unuz için kullanışlı yeni özellikler içerir. Yeni Memojiler sevimli ve kullanımı eğlencelidir ve iCloud Drive Klasör Paylaşımı özelliği, bir grup dosyayı tek bir bağlantıda paylaşmayı çok kolaylaştırır.

En önemlisi, geliştiricilerin uygulamalarının iOS ve macOS sürümleri için tek bir lisans sunmasına yönelik yeni seçenek, son kullanıcı için büyük bir rahatlama sağlıyor. Geliştiricilerin Apple’ın bu girişimine katılmasını umuyoruz.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir