Chrome ve Edge’de Bir Web Sayfasındaki Metne Bağlanma

Google Chrome 81 veya sonraki sürümleri, “Metin Parçasına Kaydırma” adı verilen zarif, küçük gizli bir özellikle birlikte gelir. Kullanıcıların bir web sayfasındaki belirli bir içeriğe bağlanmasını sağlar.

Metne Kaydırma Parçası hala yeni bir özelliktir ve henüz mevcut tarayıcıların hiçbirinde tamamen cilalanmamış veya pişirilmemiştir. Ancak geliştirici Paul Kinlan , bu özellikten şimdi bile yararlanmanıza izin veren kullanımı kolay bir yer imi yaptı.

Yer imleri, tıklandığında bazı önceden tanımlanmış eylemleri gerçekleştirebilen küçük JavaScript kodu blokları / parçacıkları içeren yer imleri veya sık kullanılanlardır. Bu durumda yer imi uygulaması, adres çubuğundaki URL’yi bir web sayfasındaki seçili metni gösterecek şekilde biçimlendirecektir.

Yer İşaretleri çubuğundaki ‘Metne Kaydır’ Yer İşaretini Sürükle ve Bırak

Bir tane oluşturmanın zorluğundan geçmek istemiyorsanız, aşağıda sizin için bir sürükle ve bırak yer imi bulunmaktadır. Hem Google Chrome hem de Microsoft Edge’den çalışır.

Ctrl+Shift+BTarayıcınızda yer imi / sık kullanılanlar çubuğunu etkinleştirmediyseniz basın . Ardından, kaydırma metnine Yer İşareti eklemek için aşağıda gösterilen bağlantıyı yer imi çubuğuna sürükleyip bırakın.

Bu Bağlantıyı Sürükle → Bul ile Paylaş

Yer İşareti’ni Chrome’da manuel olarak oluşturun

Yer imini yukarıdaki GIF’te anlatıldığı gibi tarayıcınıza sürükleyip bırakamıyorsanız, onu Chrome’da manuel olarak oluşturun. Ctrl+Shift+OAyarlara basarak veya tıklayarak Yer İmleri Yöneticisini açın , ardından ‘Yer İmleri’ne gidin ve’ Yer imleri yöneticisi’ni seçin.

Yer İşareti Yöneticisi sekmesinde herhangi bir yeri sağ tıklayın ve ardından ‘Yeni yer imi ekle’yi seçin.

Aşağıda verilen JavaScript kodunu Yer imi ekle açılır penceresinin URL çubuğuna yapıştırın. Yer imini ‘Bul ile Paylaş’ veya benzer bir adla adlandırın ve ardından ‘Kaydet’i tıklayın.

javascript:(function(){const selectedText=getSelection().toString();const newUrl=new URL(location);newUrl.hash=`:~:text=${encodeURIComponent(selectedText)}`;window.open(newUrl);})();Kod dili: JavaScript ( javascript )

Artık metin yer imine kaydırmayı kullanmaya başlayabilirsiniz, yer imi çubuğunu Ctrl+Shift+Btuşlara basarak etkinleştirdiğinizden emin olun .

Yer İşareti’ni Edge’de manuel olarak oluşturun

Bu özellik henüz Chromium tabanlı olmayan tarayıcılar tarafından desteklenmediğinden, Metne Kaydır yer işareti uygulamasını kullanmak için en son Chromium tabanlı Edge’de olmanız gerekir.

Edge’de bir yer imi oluşturmak için tuşuna basarak ‘Sık kullanılanları yönet’ ayarlarını açın Ctrl+Shift+Oveya Edge menüsü »Favoriler» Sık kullanılanları yönet seçeneğine gidin.

‘Sık kullanılanları yönet’ sekmesinde, Sık Kullanılanlar çubuğu bölümünde sağ bölmede herhangi bir yere sağ tıklayın ve ‘Sık kullanılanı ekle’ seçeneğini seçin.

Aşağıdaki JavaScript parçacığını URL çubuğuna yapıştırın ve yer imini ‘Bul ile Paylaş’ olarak adlandırın ve ardından ‘Kaydet’i tıklayın.

javascript:(function(){const selectedText=getSelection().toString();const newUrl=new URL(location);newUrl.hash=`:~:text=${encodeURIComponent(selectedText)}`;window.open(newUrl);})();Kod dili: JavaScript ( javascript )

Şimdi Edge tarayıcınızda ‘Sık Kullanılanlar çubuğunun’ etkinleştirildiğinden ve yer imi çubuğunun çubukta göründüğünden emin olun. Değilse Ctrl+Shift+B, Sık Kullanılanlar çubuğunu Edge’de açmak için klavye kısayoluna basın .

Metne Kaydır Yer İşaretini Kullanma

Yer imini kullanmak için, herhangi bir web sayfasını açın ve bağlantı oluşturmak istediğiniz metni seçin, ardından Metne Kaydır yer imi uygulamasına (Bul ile Paylaş) basın . Önceki sekmede seçtiğiniz metni vurgulayan yeni bir pencere açılacaktır.

Artık yeni pencerenin bağlantısını herkesle paylaşabilirsiniz ve Google Chrome veya yeni Microsoft Edge kullandıkları sürece vurgulanan metninizin konumunu açacaktır.

İnternet bir bilgi denizidir, bunun gibi küçük düzgün hileler zaman kazanmanıza yardımcı olur. Henüz deneyimlemediyseniz, Google Arama, bir kullanıcıyı arama sonuçlarındaki ‘Öne Çıkan’ snippet’lerden bir web sayfasına yönlendirirken bir web sayfasındaki metni vurgulamak için ‘Metin Parçasına Kaydır’ı da kullanır.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir