Chrome Arama Önerilerindeki Görseller Nasıl Devre Dışı Bırakılır

‘Çok amaçlı adres çubuğu’, web’de gezinmeyi birçok yönden daha kolay ve daha hızlı hale getiren en iyi Google Chrome özelliğidir. Kullanıcıların yalnızca adres çubuğuna yazarak birden fazla görevi gerçekleştirmelerine olanak tanır ve Google bunu harika bir arama deneyimi sağlamak için de kullanır.

Chrome Çok Amaçlı Adres Çubuğu, ‘Zengin Arama Önerileri’ adlı bir özelliğe sahiptir. Bir arama yapmanıza gerek kalmadan belirli bilgileri sağlar. Chrome’un adres çubuğunda bir şey ararken açılan görüntüye ‘Zengin’ denir, ancak bu görüntüler bazen kullanışlı olmaktan daha sinir bozucu olabilir.

Chrome’da Resimli ve Resimsiz Zengin Arama Önerileri

Bu özellik arama perspektifinden anlamlıdır, ancak herkesin özelliği sevmesi gerekli değildir.

Örneğin, bir kişi Google’da bir şey aramak istiyor, ancak ‘will’ yazmak, fotoğrafıyla birlikte “Will Smith” araması anlamına geliyor.

Resimlerle “Zengin Arama Önerileri” nin bir gösterimi burada.

Çoğu Chrome kullanıcısını (biz de dahil) rahatsız eden, Omnibox’taki ünlü isimleri, filmleri ve diğer popüler kültür referansları (resimlerle).

Aşağıda “Zengin Arama Önerileri” nin eylemde resimler olmadan gösterimi bulunmaktadır.

Görüntüler olmadan arama önerileri çok daha az göze çarpıyor, değil mi? Chrome’u iş ve araştırma için kullanan çoğu kişi, resim içermeyen arama önerilerini tercih eder.

Chrome Adres Çubuğundaki Resimleri Devre Dışı Bırakma

Chrome ayarlarında zengin varlık sonuçlarını devre dışı bırakmak için doğrudan bir seçenek bulunmamakla birlikte, çok amaçlı adres çubuğundaki resimlerle arama önerilerini devre dışı bırakmak için Chrome’un deneysel özelliklerinden birini kullanabilirsiniz.

Chrome’un deneysel özelliklerine erişmek için aşağıdaki URL’yi kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırın ve enter tuşuna basın.

chrome://flagsKod dili: JavaScript ( javascript )

Chrome deneysel özellikler sayfası

Chrome Deneyimlerindeki ‘Arama bayrakları’ kutusunu tıklayın.

Ve “arama bayrağı” çubuğuna “Yerel varlık önerileri” veya “zengin varlık önerileri” yazın.

Ekranda “Çok Amaçlı Adres Çubuğu Yerel Varlık Önerileri” adlı deneysel bir özellik bayrağı göreceksiniz. Muhtemelen bazı vurgulanmış metinlerle.

Chrome’daki bu bayrağın varsayılan durumu, etkin olduğu anlamına gelir. Yani yapmanız gereken, deneysel özelliğin yanındaki açılır menüyü tıklamak.

Ardından, açılır menüdeki mevcut seçeneklerden “Devre Dışı” öğesini seçin.

Ekranın altında “Değişiklikleriniz Google Chrome’u bir sonraki yeniden başlattığınızda geçerli olacaktır” metnini içeren bir çubuk görünecektir. Bu, tarayıcının yeniden başlatılması gerektiği anlamına gelir.

Chrome’u yeniden başlatmak ve görsellerle zengin arama önerilerini devre dışı bırakmak için ‘Yeniden Başlat’ düğmesine tıklayın.

Yukarıda belirtilen aynı adımları izleyerek ve “Çok Amaçlı Adres Çubuğu Yerel Varlık Önerileri” bayrağı için “Etkin” veya “Varsayılan” seçeneğini belirleyerek istediğiniz zaman zengin varlık önerileri özelliğini tekrar etkinleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir