iOS 16 ile iPhone’da Kilit Ekranı Nasıl Özelleştirilir

iOS 16 çalıştıran bir iPhone’da Kilit Ekranınızı ilk kez özelleştirin ve kendinize özgü hale getirin. Apple dün WWDC’de iOS 16’nın önizlemesini yaptı ve bununla büyük değişikliklerin geldiğini söylemek yetersiz kalır. Ancak diğer tüm değişiklikler arasında en dikkat çekici güncelleme Kilit Ekranı’na yapılacak. Kilit Ekranı, sonunda yıllar içinde gözünden kaçan ilgiyi gördü. Yola çıkan tüm yeni […]

iOS 16 çalıştıran bir iPhone’da Kilit Ekranınızı ilk kez özelleştirin ve kendinize özgü hale getirin.

Apple dün WWDC’de iOS 16’nın önizlemesini yaptı ve bununla büyük değişikliklerin geldiğini söylemek yetersiz kalır. Ancak diğer tüm değişiklikler arasında en dikkat çekici güncelleme Kilit Ekranı’na yapılacak.

Kilit Ekranı, sonunda yıllar içinde gözünden kaçan ilgiyi gördü. Yola çıkan tüm yeni güncellemelerle, kesinlikle yılın en büyük yıldızı. Birden çok kilit ekranından kişiselleştirme ve kişiselleştirmeye kadar, iPhone’unuzun Kilit Ekranı her zamankinden daha kişisel ve eğlenceli hale geliyor.

Not: iOS 16 hala beta sürümündedir ve bu yılın Sonbaharına kadar herkese açık olmayacaktır.

Kilit Ekranında Yeni Ne Var?

iOS 16’nın kilit ekranı için yaptığı tüm değişikliklerle birlikte, yalnızca kısa bir genel bakışa sahip olmak mantıklı. Yani, burada hiçbir şey gitmez.

Kilit ekranları, ayarlar uygulamasına dalmaya gerek kalmadan artık kilit ekranının kendisinden özelleştirilebilir. Ayrıca, özelleştirilmiş ve kullanıma hazır birden fazla kilit ekranınız olabilir. Böylece, ruh haliniz ne zaman gelse, aralarında anında geçiş yapabilirsiniz. Kilit ekranı galerisi, duvar kağıtları arasından seçim yapabileceğiniz bir dizi seçenek sunar.

Hava durumu veya Astronomi duvar kağıtları gibi bunlardan bazıları, ortalama duvar kağıtlarınızın ötesindedir. Hava durumu duvar kağıdı, koşullar gün boyunca değiştikçe canlı hava koşullarını kilit ekranınızda animasyonlar olarak görmenizi sağlar. Yani dışarısı güneşliyse, kilit ekranınız bunu yansıtır. Ancak yağmur yağmaya başladığında, ekranınızda da biraz yağmur görmeye hazır olun. Astronomi duvar kağıtlarından bazıları, telefonunuzun kilidini açtığınızda ana ekrana bağlanan çarpıcı animasyonlara da sahiptir.

Aynı zamanda bu özelliğin dezavantajlarından biridir. Ana ekran duvar kağıdı artık kilit ekranına bağlıdır. En azından şu anda iOS duvar kağıtlarından ayrı bir duvar kağıdına sahip olamazsınız. Farklı bir duvar kağıdı istiyorsanız, ana ekran için yalnızca renk veya film rulonuzdan bir fotoğraf seçebilirsiniz.

iOS 16, fotoğraflara, fotoğrafın konusunu ustaca bir şekilde kilit ekranında zamanın önüne koyan ve bir derinlik hissi yaratan yeni bir çok katmanlı efekt sunuyor. Ve ilk defa, farklı yazı tipi stilleri ve renkleri ile tarih ve saatin görünümünü de düzenleyebilirsiniz.

Çok katmanlı efekt, fotoğrafın konusunu zamanın ve widget’ların üzerine yerleştirir.

Değişiklikler de tamamen estetik değil; Kilit ekranı, widget’ların eklenmesiyle daha da yardımcı oluyor. Kilit ekranı widget’ları, Ana ekran widget’ları gibi değildir. Bunun yerine ilhamlarını Apple Watch komplikasyonlarından alıyorlar. Böylece çok fazla yer kaplamadan, yaklaşan takvim etkinlikleri, hava durumu, pil seviyeleri, alarmlar, saat dilimleri, Etkinlik halkası ilerlemesi ve daha fazlası gibi çeşitli uygulamalardan bir bakışta bilgi sağlarlar.

Yeni kilit ekranı ayrıca, duvar kağıdınıza hak ettiği merkezi sahneyi vermek için onları tamamen gizleyebileceğiniz alt kısımdaki bildirimleri de değiştirdi.

Bir başka yeni ekleme, bir spor oyunu, antrenman, yemek siparişi vb. gibi olayları gerçek zamanlı olarak kilit ekranında gösteren Canlı Etkinlikler’dir. Ancak bu, uygulama geliştiricilerinin uygulamaları için uygulamak zorunda kalacakları bir özelliktir. .

Canlı Aktiviteler, bir uygulamada gerçek zamanlı olarak neler olduğunu kilit ekranınızda gösterir.

Ayrıca, birden çok kilit ekranını farklı Odak ile bağlayabilirsiniz, böylece kilit ekranını değiştirdiğinizde bağlantılı Odak otomatik olarak uygulanır.

Artık kilit ekranındaki tüm harika değişiklikleri bildiğinize göre, bunları çalışırken görmenin zamanı geldi.

Kilit Ekranı Nasıl Özelleştirilir

Face ID/ Touch ID ile iOS 16 çalıştıran iPhone’unuzun kilidini açın, ancak kilit ekranında kalın; henüz ana ekranı açmayın. Ardından, mevcut kilit ekranınızda herhangi bir yere uzun dokunun.

İpucu: Zaten ana ekrandaysanız, iPhone’unuzu tekrar kilitlemenize ve kilidini açmanıza gerek yoktur. Bildirim Merkezi’ni açmak için ekranın üstünden aşağı doğru kaydırın ve ekranın boş bir bölümüne uzun dokunun (bildirimlere değil). Ayrıca, yolunuza çıkıyorlarsa, bildirimleri gizlemek için aşağı kaydırabilirsiniz.

Kilit ekranını özelleştirme ekranı açılacaktır. Şimdiye kadar kilit ekranını özelleştirmemiş eski bir duvar kağıdı kullanacağınız için, herhangi bir düzenleme yapmak veya yeni özelliklerden herhangi birini kullanmak için yeni bir duvar kağıdı eklemeniz gerekecek.

Duvar Kağıdını Değiştirme

Yeni bir duvar kağıdı eklemek için sağ alt köşedeki mavi ‘+’ simgesine dokunun.

Yeni bir duvar kağıdı eklemek için bindirme ekranı açılacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok kategori olacak.

Öne Çıkanlar, Hava Durumu ve Astronomi, Emoji, Koleksiyonlar veya Renk arasından bir duvar kağıdı seçin. Emojileri kullanırken, mevcut olanları kullanabilir veya emoji klavyesindeki herhangi bir emoji kombinasyonunu kullanarak bir duvar kağıdı oluşturabilirsiniz. Ayrıca arka plan renginin yanı sıra farklı stiller arasında kaydırarak emojilerin düzenini küçük ızgara, orta ızgara, büyük ızgara, halkalar ve spiral olarak değiştirebilirsiniz. Benzer şekilde, duvar kağıdı olarak bir renk kullanırken, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok efekt vardır.

Film rulonuzdan bir duvar kağıdı seçmek için ‘Fotoğraflar’ seçeneğine dokunun. Ayrıca sola kaydırarak fotoğrafa filtre uygulayabilirsiniz. Yeni çok katmanlı efektli bir fotoğraf kullanmak için ‘Kişiler’e dokunun. Bu efektle çalışacak film rulonuzdaki fotoğraflar orada görünecektir. ‘Fotoğraf Karıştırma’ için başka bir seçenek de var. Gün içinde geçiş yapmak üzere film rulonuzdan birden fazla fotoğraf seçmek için buna dokunun.

Kilit Ekranını Özelleştirme

Duvar kağıdını seçtikten sonra, ekranın geri kalanını – tarih, saat ve widget’ları özelleştirebilirsiniz. Tüm bu kategorilerin, onları ayırmak için etraflarında bir sınırı olacaktır.

Duvar kağıdını seçerken bunları özelleştirmediyseniz, daha sonra da yapabilirsiniz. Düzenleme moduna girmek için kilit ekranınıza uzun dokunun. Ardından, ekranın altındaki ‘Özelleştir’e dokunun. Ekrandaki içerik düzenlenebilir hale gelecektir.

Yazı tipini ve rengini değiştirmek için zamana dokunun.

Ekranda bir bindirme menüsü görünecektir. Yazı tipini değiştirmek için numaraya dokunun. Seçilen yazı tipi mavi bir sınırla vurgulanacaktır.

Yazı tipi, kilit ekranındaki metnin geri kalanı (tarih ve widget’lar) değil, yalnızca zaman için değiştirilecektir.

Rengi değiştirmek için alttaki renkler üzerinde sola veya sağa kaydırın ve birini seçin. Kaydırıcıyı kaydırarak da rengi ayarlayabilirsiniz. Veya ızgaradan, spektrumdan, kaydırıcıdan veya renk seçiciden bir renk seçmenize olanak tanıyan, sonundaki gökkuşağı rengine dokunarak alttakilerden farklı bir renk seçebilirsiniz.

Renkteki değişiklikler tarihi, saati ve widget’ları etkiler.

Kilit ekranına widget eklemek için saatin altındaki ‘+’ simgesine dokunun. Astronomi veya hava durumu duvar kağıtları gibi bazı duvar kağıtları, kilit ekranınıza otomatik olarak widget’lar da ekler. Bunları düzenleyebilir ve widget’ları kendi başınıza seçebilirsiniz.

Widget ekranı ekranın alt kısmında görünecektir. Kilit ekranına bir widget eklemek, onu ana ekrana veya Bugün görünümüne eklemeye çok benzer; sadece boyutları farklıdır. Eklemek için en üstteki önerilerden bir widget’a dokunun veya alttaki listeden uygulamayı seçin ve ardından o uygulama için mevcut olanlardan bir widget seçin.

Widget alanına 2 küçük ve 1 büyük veya 2 büyük olmak üzere 4 küçük widget ekleyebilirsiniz. Ancak yalnızca bir tane de olabilir, yani onu maksimum kapasiteye kadar doldurmanız gerekmez. Şu anda, widget seçimi de sınırlıdır, ancak iOS genel olarak kullanıma sunulduğunda, daha fazla geliştirici kendi uygulamaları için işlevsellik uyguladıkça artması beklenmektedir.

Bir widget’ı silmek için bir widget’ın sol üst köşesindeki ‘–’ simgesine dokunun. Alanda daha fazla yer yoksa, yalnızca bazılarını sildikten sonra daha fazla widget ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, tarihin yanına en üstte tek bir widget ekleyebilirsiniz. Düzenlemek için tarihe dokunun.

Ardından, görüntülenen bindirme ekranından tarihin yanında görüntülemek istediğiniz widget’ı seçin. Widget’lardan farklı olarak, eklenen widget’ı silemezsiniz. Herhangi bir pencere öğesi olmadan yalnızca en üstte tarihi görüntülemeye geri dönmek için Takvim seçeneğinden ‘Tarih’ pencere öğesini seçin.

Ayrıca çok katmanlı efekti devre dışı bırakabilir (varsa) veya kilit ekranı duvar kağıdı için perspektif yakınlaştırmayı etkinleştirebilirsiniz. Ekranın sağ alt köşesindeki ‘üç nokta’ simgesine dokunun. Ardından, içerik menüsünden istediğiniz seçeneği seçin.

Tüm değişiklikleri yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesindeki ‘Bitti’ye dokunun.

Birden Fazla Kilit Ekranı Kullanma

Aynı şekilde istediğiniz kadar kilit ekranı oluşturabilirsiniz. Düzenleme moduna girmek için mevcut duvar kağıdınıza uzun dokunun. Ardından, koleksiyonunuza yeni bir kilit ekranı eklemek için ‘+’ düğmesine dokunun ve yeni kilit ekranını özelleştirmek için yukarıda belirtilen adımları tekrarlayın.

Şimdi, birden fazla kilit ekranınız olduğunda, farklı bir tane seçmek için bunları kaydırmanız yeterlidir. Şu anda görüntülemekte olduğunuz, otomatik olarak kilit ekranınız olarak ayarlanacaktır.

Kilit ekranı düzenleme modundan çıkmak için, kilit ekranına dokunun veya ekranın altından yukarı kaydırın (ana sayfa düğmesi olmayan iPhone’larda) veya iPhone’unuzda varsa ana sayfa düğmesine basın.

Şimdiye kadar kaç tane kilit ekranına sahip olabileceğiniz net değil, ancak bir tane bile olsa sınır küçük görünmüyor. Şimdiye kadar yaklaşık 20 kilit ekranı oluşturdum ve daha fazlasını oluşturma seçeneği hala mevcut. Yani, bu sizin için yeterli kilit ekranı olmalıdır.

Bir Odağı Kilit Ekranına Bağlama

iOS 16’da birden çok kilit ekranına sahip olmanın birçok avantajından biri, bir Odak’ı herhangi bir özel kilit ekranına bağlayabilmenizdir. Bunu yaptığınızda, o kilit ekranını seçtiğiniz anda ilgili Odak etkinleşecektir. Ev, iş veya spor salonu için farklı kilit ekranlarına belirli bir odak noktası bağlayarak sahip olmak için kullanabileceğiniz küçük ve zarif bir seçenektir. Sadece bir taşla (veya hafifçe vurarak) iki kuş öldüreceksiniz – duvar kağıdını değiştirin ve Odağı etkinleştirin.

Bir Odağı bağlamak için kilit ekranına uzun dokunun. Ardından, Odağı bağlamak istediğiniz kilit ekranına kaydırın. Kilit ekranı küçük resminin altındaki ‘Odakla’ya dokunun.

Bir bindirme menüsü görünecektir. Bağlamak istediğiniz odağı seçin.

Kilit Ekranını Silme

Koleksiyonunuzda artık belirli bir kilit ekranı istemiyorsanız, silmek kolaydır. Düzenleme moduna girmek için kilit ekranına uzun dokunun ve silmek istediğiniz kilit ekranına kaydırın.

Ardından, kilit ekranı küçük resmine dokunun ve basılı tutun. Altta bir ‘Duvar Kağıdını Sil’ seçeneği görünür; kilit ekranını silmek için buna dokunun.

iOS 16 ile iPhone’unuza gelen tüm değişikliklerle birlikte, bu şüphesiz çoğu insanı yazılımı ele geçirmek için heyecanlandıracak en büyük değişiklik.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top